Facebook'taki "yalan haberlere" karşı birleştiler

Fransa'daki medya şirketleri, Facebook'taki yalan haberleri azaltmak amacıyla sosyal paylaşım sitesiyle iş birliği yapma kararı aldı.

TEKNOLOJİ 07.02.2017, 01:08
Facebook'taki "yalan haberlere" karşı birleştiler

Le Monde gazetesinde yayımlanan habere göre, aralarında Le Monde'un da  bulunduğu 8 Fransız medya kuruluşu, sosyal paylaşım sitesindeki yalan haberleri  azaltmak için Facebook ile iş birliği yapma konusunda birleşti.

Haberde, Fransa'daki Facebook kullanıcılarının, yalan olduğunu  düşündükleri haberleri bildirebileceği ve daha sonra medya ortaklarının da  bildirilen haberlerin yalan olduğunu doğrulayabileceği belirtildi.

ABD'deki son başkanlık seçimleri sırasında yalan haberlerin yayılması  nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan Facebook'un, bu özelliği bugün duyurduğu  ifade edildi.

Haberde, aralık ayında ABD'de devreye sokulan özelliğin bir benzerinin  yakında Fransa'da da sunulacağı kaydedilerek, bu konuda Facebook ile iş birliğine  giden basın kuruluşlarının Le Monde, AFP, BFM-TV, France Televisions, France  Medias Monde, L’Express, Liberation ve 20 Minutes olduğu bildirildi.

Eğer bu medya kuruluşlarından ikisi, bildirilen içeriğin yalan  olduğunu tespit eder ve bunu kanıtlayabilirse site, söz konusu içeriği  işaretleyecek. İçeriği paylaşmak isteyen Facebook kullanıcısı da uyarılacak.

Fransa’da 2017 seçimler yılı olacak. 66 milyon nüfuslu ülkede 43  milyon seçmen sandık başına giderek önce cumhurbaşkanını, ardından da  milletvekillerini seçecek. 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihleri arasında  cumhurbaşkanlığı seçimleri, 11 ve 18 Haziran’da da milletvekili genel seçimleri  için yaklaşık 43 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Yorumlar (0)