E-Spor yılda 400 bin TL kazandırıyor! E-spor'a nasıl başvuru yapılır? E-spor ne kadar kazandırıyor?

Dünyada inanılmaz ekonomisi olan Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşarak 4 milyon aboneye ulaşan e-spor yılda 400 bin TL'ye kadar para kazandırıyor. E-spor'a nasıl başvuru yapılır? E-spor nasıl bir oyun? E-spor hakkına bilinmesi gerekenler haberimizde...

TEKNOLOJİ 11.03.2019, 14:34
E-Spor yılda 400 bin TL kazandırıyor! E-spor'a nasıl başvuru yapılır? E-spor ne kadar kazandırıyor?

Dünyada inanılmaz ekonomisi olan Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşarak 4 milyon aboneye ulaşan e-spor yılda 400 bin TL'ye kadar para kazandırıyor. E-spor'a nasıl başvuru yapılır? E-spor nasıl bir oyun? E-spor hakkına bilinmesi gerekenler... 

Dünyada özellikle çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan, oyuncu ve taraftar sayısı herhangi bir spor dalıyla yarışacak kadar fazla olan yeni bir spor dalı var artık; e-spor (elektronik spor). Formalı, sponsorlu, profesyonel lisanslı oyuncuların dijital medyada bir araya geldiği, içinde strateji barındıran sanal bir takım oyunu. Yani sanal ortamda 1’e 1 veya 5’er kişilik iki tarafın birbirinin merkezini ele geçirmek için strateji bazlı oynadığı oyun.

Olimpiyat düzenlenecek

Dijital oyun pazarı dünyada 100 milyar dolarlık bir sektör. Etkisi Hollywood’dan daha fazla. Bu toplam dijital oyun ekonomisi içinde e-sporun payı ise dünyada 1 milyar dolara yaklaştı. 3 yıl içinde ise 5 milyar doları bulması bekleniyor. Bu kadar hızlı büyüyen e-sporun Türkiye dahil pek çok ülkede federasyonu bile var. 2022 Asya Olimpiyatları’nda e-spor madalya branşı da olacak.

Yıllık kazanç 400 bin TL

Türkiye, federasyonunun olmasıyla, 4 milyon e-spor oyuncu ve takipçi sayısıyla e-spor alanında öncü ülkelerden biri. Türkiye’de iyi bir e-spor oyuncusu yılda 100 bin lira ile 400 bin lira arasında kazanç elde edebiliyor. Dünyada ise yılda 2 milyon dolar kazanan e-spor oyuncuları var. Maaş, oyuncunun yetenek, başarı ve performansına göre yıllık veya sezonluk yapılan anlaşmayla belirleniyor.

Profesyonel olma yolları

Kişi, sanal ortamdaki oyunları bir kulüp çatısı altında oynamaya başlarsa o zaman e-sporcu oluyor. Yyani Lol, Fıfa, Counter strike gibi oyunları Beşiktaş, Galatasaray,Fenerbahçe formasıyla profesyonel olarak oynadığınızda, artık siz de e-spor oyuncusu olarak adlandırılıyorsunuz. E-sporcu lisansı, diğer spor branşlarında olduğu gibi Türkiye e-spor Federasyonu’nun çıkardığı talimat ile il spor müdürlüklerine başvurularak alınabiliyor.

Bir Spor dalı

Özellikle e-sporcu olmak isteyen gençlerin ailelerine, e-spora futbol, basketbol ve voleybol gibi bir spor dalı olarak bakmaları tavsiyesinde bulunan Türkiye E-spor Federasyonu Kurucu Başkanı Alper Afşin Özdemir, “son 3-4 yıldır çok büyüyen bir sektör ve kısa sürede çok daha büyüyecek. burada gözetilmesi gereken konu aslında çocuğun ilgisi, alakası, yeteneği, kariyer planı ve bu sektörde nasıl pozisyon alabileceği ailelerin bunu değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Bilet fiyatları 60 TL

Türkiye’de ve dünyada e-spor müsabakaları Twitch, YouTube ve anlaşmalı kanallardan takip edilebiliyor. Türkiye’de her yıl düzenlenen yılın en iyi League of Legends takımının belli olduğu Türkiye büyük finali biletleri, Biletix üzerinden satılıyor. Bilet fiyatı, kategoriye göre 20 TL ile 60 TL arasında değişiyor. 

Yorumlar (0)