İzmir Haberleri

Tek elini kullanabilen Doğa’nın resimlerine İzmir’de 30 ilçede sergi açılacak!

İzmir’de zekâ geriliği, işitme kaybı ve konuşma bozukluğu bulunan yüzde 96 engelli Doğa Taşar 30 ilçede resim sergisi açmaya hazırlanıyor. Tek elini kullanabilen Doğa’nın resimleri için, İnsan İçin Umut Derneği harekete geçip ‘Umut Köprüsü’ projesini başlattı. Projeye destek olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağ’ın da talimatlarıyla İzmir’in 30 ilçesinde Doğa’nın resimleri sergilenecek. Konuyla ilgili konuşan İnsan İçin Umut Derneği Başkanı Mensure Gökçe düşüncelerini “Doğa’nın bu resimlerini İzmir’in her yerinde gösterilmesi için Ankara’da birtakım görüşmeler yaptık ve İzmir’in 30 ilçesinde resim sergisi açacağımız bir proje başlattık. İlk sergimizi Konak’ta açacağız. Bütün İzmir halkının bu umut köprüsünden geçmesini istiyoruz. Sergilerimizi ziyaret etsinler ve Doğa’ya destek olsunlar. Doğa’nın bu azminin tüm insanlara örnek olmasını istiyorum.” Şeklinde ifade etti.

Doğa resimleriyle tanınsın!

Doğa’nın annesi Aslı Taşar ise Doğa’nın resimleriyle tanınmasını çok istediğini vurguladığı açıklamasında “ Doğa’nın yüzde 96 bizim engel olarak görmediğimiz engelleri var. Sağ kol ve sağ bacağında güçsüzlük var. Konuşması hiç yok. Biz Doğa’nın bu rahatsızlığını yaklaşık 8 aylıkken öğrendik ve fizik tedavi ile özel eğitime başladık. Doğa’yı 8 yaşındayken kaynaştırma öğrencisi olarak bir ilkokula kaydettirdik. Doğa arkadaşlarından geri kalmaya ve sırada otururken resim yapmaya başladı. Şimdi de özellikle izlediği çizgi filmleri çizmeyi çok seviyor. O dönemde hiçbir resim eğitimi almamıştı ancak üç yıldır kursa gidiyor. Doğa resim yapmaya başladığı zaman en az iki saat boyunca o resmi bitirmeden bırakmıyor. İnsan İçin Umut Derneği’nin desteğiyle Doğa’ya açılacak sergiler bizi çok mutlu etti. Doğa’nın resim yeteneğinin evde kalmasını istemiyorum. Doğa’nın yeteneği duyulmalı çünkü gerçekten çok yetenekli ve bu alanda ilerlemesini istiyorum. Doğa’nın engellerinden dolayı başka ilerleyebileceği bir alan yok. En büyük hayalim ve dileğim Doğa’nın resimleriyle tanınması.” dedi

Yüzde 50 mental retardasyonu bulunan, serebral palsi hastası yüzde 96 engelli Doğa daha önce resimlerini tişört ve bardaklara bastırırak internet satışına sunmuş aynı zamanda pek çok ilçede resim sergisi açmıştı.

Bir cevap yazın