Muğla Haberleri

Tedavileri bitti, yaşama geri döndüler!

Muğla’da bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) bir süredir tedavileri devam eden 4 yetişkin Caretta Caretta, doğal yaşama geri döndü.

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, farklı nedenlerle yaralanan “Mava”, “Efe”, “Tonyukuk” ve “Uğurlu” isimli deniz kaplumbağalarının tedavilerini tamamladı.

Görevlilerce İztuzu sahilinde kabukları temizlenen ve uydu takip cihazı takılan Caretta Caretta’ların sürekli denetim altında tutulacağı belirtildi. Caretta Caretta’lar, yuvadan yeni çıkan 25 yavru ile birlikte, yapılan törenle doğal hayata geri döndürüldü.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska’nın yaptığı kısa bilgilendirme törenine katılan isimlerden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, “Bizim arzumuz, bu canlıların doğal ortamlarının devam etmesi, yaşaması. Bunların ne kadar faydalı hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Denizin içerisindeki otları biçip, oksijeni yükseltiyorlar. Denizi havalandırıyor, oksijen veriyorlar. Dolayısıyla bir sürü faydası olan hayvanlar. Biz bunları korumak, kollamak zorundayız” dedi.

Törene ayrıca AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Belediye Başkanı Alim Uzundemir başta olmak üzere pek çok isim katıldı.