EkonomiGündem

TC kimlik numaranızla e-Devlet’ten başvuru yapın: Hesaplara 1250 TL karşılıksız para geçecek!

Karşılıksız ödemeler devam ediyor. Devlet tarafından dar gelirli ailelere maddi yardım yapılıyor. Aile Destek Programı kapsamında ihtiyacı olan ailelere 850-1250 TL arasında değişen miktarda ödeme gerçekleşiyor. Söz konusu destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar TC kimlik numarasıyla e-Devlet’ten başvuru yapabilecek.

Ekonomik sıkıntı çeken ailelere başvuru yapmaları ve başvurularının kabul olması durumunda 12 ay boyunca maddi destek sağlanacak. Hak sahiplerine 850-1250 TL arasında değişen miktarda ödeme yapılacak.

SOSYAL YARDIM PARALARI YATTI MI?

Sosyal yardım paralarıyla ilgili detaylar merak ediliyor. Aile Destek Programı’nda 12 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapılacak. Başvurularının tamamlayan hak sahipleri ilk ödemelerini temmuz ayında aldı. Aylık 850 – 1250 TL’ye yükseltilen ödemelerin hesaba ne zaman geçeceği ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı henüz açıklama yapmadı.

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvurusu online olarak e-Devlet üzerinden yapılıyor. Koşulları sağlayan ihtiyaç sahipleri T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri işlem menüsünden Aile Destek Programı başvurusunu tamamlayabiliyor.

SOSYAL YARDIM PARASI NE KADAR?

Sosyal yardım kapsamında verilecek Aile Destek Programı destek tutarı, hak sahibi hanelerdeki kişi başına düşen aylık gelirin dahil olduğu gelir aralıklarına göre belirleniyor.

Buna göre, yapılan son düzenlemelerle ise ödemeler hane başına aylık 850 – 1250 TL’ye yükseltildi.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

– Türk vatandaşı olmaması,

– Mavi Kart sahibi olması,

– Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

– 18 yaşından küçük olması,

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacak.

Başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılıyor.