Ekonomi

TBMM’ye Geldi: Emekli Bayram İkramiyesi 1500 Lira ve Aylık 581 Lira Kira Yardımı

Memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, emekli bayram ikramiyesinin tutarının 1000 liradan 1500 liraya çıkarılması ve evi olmayan emeklilere aylık 581 lira kira yardımı yapılmasına ilişkin teklif Türkiye Büyük Millet Meclisine geldi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Türkiye Büyük Millet Meclisine bir teklif verdi. Fahrettin Yokuş memur ve emeklileri ilgilendiren teklifinde emeklilerin aldığı bayram ikramiyesi tutarının 1000 liradan 1500 liraya çıkarılmasını istedi. Ayrıca İYİ Partili Yokuş bu bayram ikramiyelerinden memurların da yararlanmasını önerdi.

581 LİRA KİRA YARDIMI

Fahrettin Yokuş TBMM’ye verdiği teklifte evi olmayan emekli vatandaşlar için de yardım önerisinde bulundu. Bu bağlamda Yokuş evi olmayan emekli vatandaşlara aylık 581 lira net kira yardımı yapılmasını teklif etti.

Emekliye kira yardımı ile ilgili yasa teklifinde, üzerinde tapulu gayrimenkulü bulunmayan tüm emeklilere ve bundan sonra emekli olacaklara, asgari ücretin dörtte biri oranında her ay kira yardımı yapılması isteniyor. Bu doğrultuda asgari ücret arttıkça kira yardımı tutarı da artacak.

Fahrettin Yokuş tarafından verilen teklif kapsamında bu yardımın hayatını kaybeden ve emeklinin maaşını almaya hak kazanan varis­lerine de aynı şartlar altında ödenmesi isteniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen bu teklifin gerekçesi ise “Zor şartlar altında geçinmeye çalışan emeklilerimize sosyal devlet ilkesi gereği, bir nebze de olsa katkıda bulunulmalıdır” sözleri ile belirtildi.

BAYRAM İKRAMİYELERİ 1500 LİRA OLSUN

İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine başka bir kanun teklifi daha verildi. Bu kanun teklifinde bayramlarda emeklilere ödenen 1000 liralık ikramiye tutarının 1500 liraya çıkarılması talep edildi. Ayrıca teklif kapsamında bu ikramiyelerden memurların da yararlanması istendi. Bu konu hakkında verilen kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle oldu:

“Enflasyon karşısında eriyen bayram ikramiyeleri 1500 liraya yükseltilmeli, bu miktar her yıl tüketici fiyat endeksi doğrultusunda artırılmalı”