Gündem

TBMM Başkanı’ndan idam cezası açıklaması!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ'da Marmaraereğlisi Adliye binası açılışının ardından basına önemli açıklamalarda bulundu. Şentop, Türkiye’de idam cezası ile ilgili olarak, "Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim.” İfadelerini kullandı.

Tekirdağ’da Marmaraereğlisi Adliye binası açılışı gerçekleştirildi. Açılışa katılan TBMM Başkanı Şentop, basına Türkiye’de idam cezasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İdam cezasının gerekliliğine inandığını ifade eden Şentop konu hakkındaki açıklamasında, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim.” İfadelerini kullandı.

Takdir parlamentomuzun

Açıklamalarında caydırıcı cezaların gerekliliğine de vurgu yapan Şentop, idam cezası için, “Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu.” açıklamasında bulundu.

 

Charlie Hebdo dergisindeki karikatürler soruldu

Bir muhabirin TBMM Başkanı Şentop’a Fransa’da Charlie Hebdo dergisinin Hazreti Peygamber’i tahkir eden karikatürleri yeniden yayımlama kararının ve Macron’un bu durumun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesini sormasının ardından Şentop açıklamalarında şu ifadeleri kullandı.

“Peygamber Efendimizin asabına söylediği bir söz var, ‘İnsanları, ailenize, ana babanıza sövmelerini sağlamayın, istemeyin.’ diyor, bunun üzerine birisi diyor ki ‘Ya Resulullah hiç insan ana babasına sövülmesini ister mi?’ diyor, “Siz başkasının ana babasına söverseniz onlarda sizinkilere söver.’ diyor Peygamber Efendimiz.

Dolayısıyla burada Macron’un İslam’ın lideri Peygamber Efendimize, dünya üzerinde 2 milyara yakın İslam aleminin uğruna hayatını feda etmeyi göze alabilecek bir insana, bir peygambere bu şekilde hareket edilmesinin ifade özgürlüğü içerisinde bulunduğunu söylüyorsa kendisine, kendi değerlerine, ailesine ne varsa, bunlara karşı yapılabilecek hakaretlerin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu kabul ediyor demektir, bunun yolunu açar.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu