Gündem

TBMM Başkanı Şentop: İdam cezası düşünülebilir!

MHP’nin ortaya attı idam cezasının yeniden yürürlüğe girmesi konusunda TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim" dedi.

Birkaç aydır Türkiye gündemine gelen idman cezasının yeniden yürürlüğe girmesi konusunda TBMM Başkanı Mustafa Şentop da fikrini söyledi.

“İDAM CEZASI DÜŞÜNÜLEBİLİR”

A Haber’e konuk olan TBMM Başkanı Şentop, idam cezasının yeniden yürürlüğe girme konusunda fikri sorulması üzerine “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim. Bu konuda alınacak bir kararın hem iç hem dış hukuk anlamında adımlar gerekiyor. Bu konuda bir konsensusun oluşması halinde bir adım atılabilir. Ceza Kanunu’na hüküm eklenerek halledebilecek bir mesele değil” ifadelerini kullandı.

“SİSTEM DEĞİŞTİ! DÜZENLEMELER YAPILMALI”

Türkiye’nin, bir hükümet sistemi değişikliği gerçekleştirdiğini hatırlatan Şentop, “Türkiye, bir hükümet sistemi değişikliği gerçekleştirdi. Bunun gereği olan bazı alt düzenlemelerin yapılması gerekir. Siyasi Partiler, seçim kanunları, içtüzük değişiklikleri, hatta yeni içtüzük tartışılmalıdır. Bu dönemde, özellikle 2023’e kadar bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“BELLİ SUÇLARDA İDAM CEZASI OLMALI”

Şentop daha önce de, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” demişti.