Gündem

TBMM Başkanı açıkladı: 584 Milletvekilinden 142’sinde hastalık tespiti yapıldı!

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle, bir çok siyasi isimden de pozitif olduklarına yönelik haberler gelmişti. Bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, bilgilendirmede bulundu. Şentop’un açıklamalarına göre, 584 Milletvekilinden 142’sinde hastalık tespiti yapıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısı oldu. Şentop aşı olduktan sonra basına açıklamalarda bulundu. Herkese aşı tavsiyesinde bulunan Şentop, virüse yakalanan milletvekili sayısı hakkında da bilgilendirmede bulundu. Şentop, 584 Milletvekilinden 142’sinde hastalık tespiti yapıldığını belirtti.

Şentop tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’deki milletvekilleri arasında, genel salgına oranla 10 kata yakın yüksek hastalığa yakalanma durumu var. Türkiye genelinde dün itibarıyla açıklanan toplam vaka sayısı nüfusumuzun yüzde 2,89’una tekabül ediyor. Meclis’te 584 milletvekili var, resmi olarak bize gelen bilgilere göre 142 milletvekilinde vaka tespiti yapılmış. Bunun milletvekilleri içindeki oranına bakarsak yüzde 24 oranında. Arkadaşlarımız Meclis’te hem yoğun ve yakın çalışma mecburiyeti içinde hem de seçim bölgelerinde çalışmalar yürütüyorlar. Oralardan almış oldukları virüsü Meclis’te diğer milletvekillerine taşıma ihtimalleri de var. Bu tablo dikkate alındığında; milletvekillerimizin, öncelikli aşılanması gerekenler arasında olduğunu düşünüyorum”