Gündem

Tarihte bir ilk: İzmir’de toplu taşıma ücreti 1 kuruş olacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan duyuru ile İzmir’de 30 Ağustos tarihinde toplu taşıma araçlarının kullanım bedeli 1 kuruş olacağı bildirildi. Uygulamanın Büyükşehir tarihinde ilk kez alındığı açıklandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’na günler kala İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli bir duyuru yapıldı. Belediye resmi internet sayfası üzerinden, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı karar uyarınca, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplu ulaşım araçlarına biniş ücreti 1 Kuruş olacağını bildirdi.

Büyükşehir’in tarihinde ilk kez

1 kuruş uygulamanın Büyükşehir tarihinde ilk kez alındığı açıklandı. İzmir’de daha önce dini bayramlarda ve Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı 29 Ekim’lerde toplu ulaşım indirimli ya da ücretsiz yapılıyordu.

İZDENİZ’de Pazar tarifesi uygulanacak

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı oturumunda oybirliğiyle alınan karar uyarınca, ESHOT ve İZULAŞ’ta tüm hatlarda normal sefer tarifeleri devam edecek. Bayramın pazar gününe denk gelmesi nedeniyle oluşabilecek yoğunluğa karşı önlem alınacak; yedek araçlar hazır tutulacak. Metroda ve Konak Tramvayı’nda gün boyu 7.5 dakikada bir sefer yapılacak. Karşıyaka Tramvayı’nda ise seferler 10 dakikada bir olacak. İZDENİZ’de iç körfez seferlerinde Pazar tarifesi uygulanacak. Yanı sıra hafta sonuna özel Urla, Mordoğan ve Foça seferleri, ücretli olarak devam edecek.