Gündemİzmir Haberleri

Tarih belli oldu! İzmir’de seyahat yasağı ne zaman kalkacak?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının Türkiye'ye de gelmesinin ardından virüsün bulaşımını engellemek için seyahat yasağı önlemi alınmıştı. Yeni normalleşme dönemine geçişle birlikte ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. Şehirlerarası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? sorusu vatandaşların gündeminde. Peki, 15 ilde seyahat yasağı ne zaman bitecek? İzmir'de seyahat yasağı ne zaman kalkacak?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs vakalarının Türkiye’de de görülmesinin ardından salgının bulaşını engellemek adına seyahat yasağı önlemi alınmıştı. Ülkemizin güncel koronavirüs tablosundaki olumlu gidişat doğrultusunda yeni normalleşme dönemine geçişle birlikte ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. Şehirlerarası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? sorusu vatandaşların gündeminde. Peki, 15 ilde seyahat yasağı ne zaman bitecek? İzmir’de seyahat yasağı ne zaman kalkacak?

Gelen son dakika haberine göre; Bayram sonrası corona virüs vaka verileri de dikkate alınarak parklar ve sahillerin yeniden ziyarete açılması, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın da aralarında olduğu 15 ile giriş-çıkış yasağının kaldırılması planlanıyor. İşte o kritik tarih…

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta şehirlere giriş-çıkış yasakları getirilmişti.

Yeni normal döneme geçişle ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

VAKA VE ÖLÜM SAYILARINA BAKILACAK

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre; Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bu illerde önümüzdeki bir hafta yeni vaka ve ölüm sayılarına bakılarak adım atılacak.

Veriler ve Bilim Kurulu’ndan çıkacak tavsiye kararları da dikkate alınarak 15 şehirde giriş-çıkış yasaklarının 3 Haziran’da kaldırılması planlanıyor.

Virüsün yayılmasında olumsuz bir seyir durumunda ise il bazında yasakların sürebileceği belirtiliyor. Bu şehirlerde de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nca il geneli, ilçe veya bölgesel bazda yasaklar uygulanabilecek.

MASKE VE SOSYAL MESAFE KURALI

Tedbirler kapsamında vatandaşların kullanımına kapatılan park, bahçe, sahil bantları, mesire ve ören yerleri, piknik alanları da tekrar açılıyor.

İllerdeki veriler ve salgının yayılma durumuna göre vatandaşlar maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak bu alanları kullanabilecek. Risk durumunda İl İdare ve Pandemi Kurulları’nca bu alanlara geçici süreli yasaklar konabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu