Ekonomi

Taksi ve Dolmuş (Minibüs) şoförleri için emeklilik müjdesi

Eksin prim ve günleri ödeyerek emeklilik artık Taksi ve Dolmuş şoförleri için mümkün! 

TAKSİ VE DOLMUŞ (MİNİBÜS) ŞOFÖRLERİ KAPSAM DAHİLİNDE…

Taksi ve dolmuş şoförleri eksik primlerini tamamlayarak emekli olma imkanına kavuşuyor. Üstelik 26 günlük prim yatırıp 30 gün kazanıyorlar.

ARTIK PRİMLERİNİ ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLECEKLER

Zor şartlarda çalışan taksi ve dolmuş şoförleri için son yıllarda yapılan düzenlemeler emeklilik yolunu açtı. Çalışma hayatı bakımından plaka sahipleri işveren, araçları kullanan şoförler de işçi konumunda. Dolayısıyla ücret, sigorta gibi hakları var. Şoförlerin diğer çalışanlara göre istisnası ise bazı durumlarda daha az çalışmaları oluyor. Ancak artık bu günleri tamamlama imkanları var.

ÇALIŞMA SÜRESİNE DİKKAT !

Şoför ay içinde 30 gün çalışıyorsa normal sigortası yapılıyor. 10 günden çok, 30 günden az çalışıyorsa kalan primlerini ödeyerek 30 güne tamamlayabiliyor. Ancak ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle 1 ay içerisinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlandı. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanun’un hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenler, SGK’nın internet sitesinde örneği yer alan ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi’ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatifine onaylatarak, araç sahibiyle imzaladıkları kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte SGK’ya başvurabiliyor. Farklı araçlarda çalışanların her araç için ayrı sözleşme yapması gerekiyor. Bu sigortalılara, şartları yerine getirmeleri halinde emeklilik aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak. Kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanacaklar.

EMEKLİLİK HESAPLAMA

2019 için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 26 katı üzerinden hesaplanıyor. Yani 26 günlük ödenen prim 30 gün olarak kabul ediliyor. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecek. Bu yıl ise 26 günden kabul ediliyor.

PEKİ BU İMKANDAN FAYDALANMAK İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,

İsteğe bağlı sigortalı olmama,

Banka sandıklarına tabi çalışmama,

Emekli olarak aylık almama,

18 yaşını doldurmuş olma…

KAÇ LİRA ÖDENECEK? 

2019 yılı için, asgari ücret üzerinden prime esas kazanç beyanında bulunan bir Ek-6 sigortalısının ödemesi gereken aylık prim tutarı: 2.558,40 TL x yüzde 32.5 x 26 / 30= 720,62 TL.

Bu kapsamdaki sigortalıların yüzde 3 oranındaki işsizlik primini de ödeyerek işsizlik sigortasına tabi olmayı talep etmeleri halinde ödemeleri gereken aylık prim tutarı, 2.558,40 TL x yüzde 35.5 x 26 / 30= 787,13 TL olacak.

Bir cevap yazın