Eğitim

T.C. kimlik numarasının sonu 2 olanlar dikkat: Ödemeler yarın hesaplarınızda!

Türkiye’de binlerce üniversite öğrencisi devletin verdiği burs ve kredi ödemelerinden faydalanıyor. Ödemeler hakkında bugün Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu flaş bir açıklamada bulundu. Bakan Kasapoğlu açıklamasında ödemelerin bugün hesaplara yatırılacağını söyledi. T.C kimlik numaralarının sonu 2 olanların ödemeleri ise yarın hesaplarına yatırılacak.

Burs ve kredi ödemeleri hakkında Bakan Kasapoğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Kasapoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Mart ayı burs ve kredi ödemelerinizi hesaplarınıza yatırmaya başladık. Sağlıklı günlerde harcayın.” İfadeleri kullanıldı. Burs veya kredi ödemesi alan öğrencilerden T.C. kimlik numaralarının sonu 0 olanlar bugün, 2 olanlar yarın, 4 olanlar 8 Mart, 6 olanlar 9 Mart, 8 olanlar ise 10 Mart’ta ödemelerini alabilecek.

Burs/kredi başvuruları hangi tarihte başlamaktadır, başvuru süreci ve değerlendirme nasıl yapılmaktadır?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.