GündemSağlık

Sunucudan iddia: Hasta olmasına rağmen HES kodu aldı!

Yerel bir televizyon kanalında sunuculuk yapan Fatih Güneş'in iddiası ortalığı karıştırdı. Güneş, hasta olduğu halde HES kodu aldığını ve istediği Kamu kuruluşuna girebileceğini iddia etti.

Koronavirüs önlemleri kapsamında, yurt genelinde pek çok kamu kuruluşuna girebilmek, seyahat edebilmek için kullanılan HES kodu ile ilgili sarsıcı bir iddia ortaya atıldı. Konya’da yerel bir televizyon kanalında sunucu olan Fatih Güneş ortaya HES kodu ile ilgili bir iddia attı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen sadece sağlıklı vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına girebilmesini olanak tanıyan HES kodunu karantinada olmasına rağmen aldı. Koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavisi evde devam eden Güneş, “Dün E-Devlet üzerinden HES kodu almak için deneme yaptım. Karantinada olmama rağmen HES kodu aldım. Şu an istediğim kamu kurumuna gidip işlemlerimi yapabilirim” ifadelerini kullandı.

TEST SONUCUM POZİTİF OLMASINA RAĞMEN HES KODU ALDIM

Güneş, “Dün E-devlet üzerinden HES kodu alabilmek için bir deneme yaptım. Kamu kurumlarında işlem yapmak isteyenler sağlıklıysa HES kodu alarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Ve dün E-Devlet üzerinden HES kodu aldım. Pozitif olmama rağmen Şu an istediğim kamu kuruluşuna HES kodunu gösterip işlemlerimi yapabilecek durumdayım. Bu kadar endişe verici bir durum yok. Ben burada sağlık çalışanlarının emeklerine üzülüyorum.

Ben bilinçli bir insan olmamış olsaydım işime gider, gezer ve birçok kişiye bu hastalığı bulaştırabilirdim. Bizi koruması gereken HES kodunu bana sistem Covid-19 tedavimin devam ettiği 6. günümde veriyor. HES kodu aldığımın gündemine gelmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’ndan aradılar ve şaşkınlık yaşadıklarını ifade ettiler

Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan HES kodu birçok farklı yöntemle alınabiliyor. Farklı kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu istenmesi sebebiyle Hayat Eve Sığar uygulamasına olan ilgi artıyor” dedi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında sağlıklı bireylerin güvenliğini ve hastalığın yayılımının engellenmesini sağlamak amacıyla kullanılan HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması ve e-devlet üzerinden alınabiliyor.