EkonomiGündem

Şubat ayı resmi kira artış oranı açıklandı!

2020 yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Şubat ayı kira artış oranları da belli oldu.

Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması, 2020 Şubat ayının resmi kira artış oranı olarak uygulanacak.
TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına bakıldığında ise yüzde 14.52 oranı ortaya çıktı.

ŞUBAT 2020 RESMİ KİRA ARTIŞI ORANI İLE KİRA ZAMMI HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Konut Kirası: 1.000 Lira
TÜİK TEFE TÜFE Şubat 2020 Kira Artış Oranı: % 14.52

Kira Zammı Tutarı: 145,20 TL Şubat 2020
Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.145,20 Lira

PEKİ EV SAHİBİ KİRAYA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Açıklanan rakamlar ev sahiplerinin kiracılara uygulayabileceği en yüksek kira zam oranı da belirlenmiş oldu. Hatırlanacağı üzere 2019 yılında hızla yükselen enflasyon rakamları sonrasında kiracıların mağdur olmamasını sağlamak amacı ile hükümet yasa değişikliği yapmıştı. Bu değişiklik ile beraber resmi kira artış oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. YEP ile yapılan yasal düzenleme sonrası kiracıların üzerindeki enflasyon baskısı biraz olsun azalırken, yıllık olarak hesaplandığında bir aylık kira tutarı da cepte kalmıştı. Yasal olarak ev sahiplerinin kiraya yapabileceği en fazla zam oranı 12 aylık TÜFE ortalamasıdır.

NASIL HESAPLANIR?
Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor. Ancak açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranı oluyor.

Böylelikle ev sahibi kiraya daha düşük oranda zam yaparken, daha yüksek oranda zam yapması yasaklanmış oldu. 1 yıllık kira sözleşmesi süresinin dolduğu anda kira kontratı iptal edilmediği takdirde yenilenirken bu yenilenme işlemi esnasında kira zammı uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı