Ekonomi

Su faturalarıyla ilgili duyuruldu: Faturanızı hemen kontrol edin!

Evine su faturası gelenler dikkat. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından su faturaları ile ilgili önemli açıklama yapıldı. İSKİ’den alınan bilgilere göre su faturalarına uygulanan ve 5 yıldır ödenmeyen KDV tutarlarının abonelerden tahsil edileceği bildirildi.

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen “bakım bedeli” üzerinden alınan KDV’nin tahakkukunun eksik yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara “insani su hakkı” kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Bu sebeplerle bahse konu KDV’lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.

Bu sebeple bahse konu olan borç tutarı abonelerin faturasına geçmiş borç tutarı olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.