Ekonomi

SSK emeklisine 2 bin 204 TL! Gözler Temmuz zammında

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü ülke ekonomilerini etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte Türkiye’deki vatandaşların ekonomik sıkıntı yaşamaması için çeşitli destekler devreye sokuldu. En düşük emekli maaşı bin 500 TL olurken, ikramiye ve maaş ödemeleri de erkene alındı. Yaşanan tüm bu gelişmelere emeklilerin gözlerini Temmuz zammına çevirmesine neden oldu. Son yapılan açıklamalara göre; SSK emeklisine en düşük 2 bin 204 TL maaş ödenebilir!

Neredeyse tüm dünya ülkelerini ekonomik olarak etkileyen corona virüsü salgını Türkiye’de de etkilerin gösterdi. Bu dönemde vatandaşların zor durumda kalmasını istemeyen hükumet ‘ekonomik istikrar paketi’ni devreye soktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan paket kapsamında, en düşük emekli maaşı bin 500 TL olurken, ikramiye ve maaş ödemeleri de erkene alındı. Bu durum üzerine emekliler Temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını araştırmaya başladı.

İlk 6 ayın enflasyon yüzdesi 4,41

Konu hakkında elde edilen son bilgilere göre; Temmuz ayında SSK ve Bağ- Kur bünyesinden emekli olanların maaşlarında enflasyon oranına bağlı olarak zam yapılacak. Bununla birlikte, memur emeklisi olanların maaşlarında ise yüzde 4 zam ile ilk 6 ayın enflasyonu yüzde 4’ü geçerse aradaki fark kadar eklenecek. Enflasyon oranına göre hesaplanan zam oranları nedeniyle beklentilerin, Mayıs ayı için yüzde 0,76 oldu ve haziran ayı içinse yüzde 0,45 olduğu açıklandı. Açıklama kapsamında, ilk 6 ayın enflasyon yüzdesi 4,41 olarak hesaplandı.

Zam 3 Temmuz’da öğrenilebilecek

Bu durum gerçekleşirse; Bağ-Kurdan emekli olanların en düşük maaşı bin 784 liradan bin 862 liraya yükselecek. Ayrıca 2000 yılından önce SSK bünyesinden emekli olanların en düşük maaşı 2 bin 111 liradan 2 bin 204 liraya ve memur emeklisi olanların en düşük maaşı 2 bin 661 liradan 2 bin 778 liraya çıkacak.

Yapılacak zam ise 3 Temmuz tarihinde öğrenilebilecek. Emekliler açıklama sonrasında maaşlarını zamlı haliyle alacaklar.