11 Ağustos 2015 Salı 00:01
Göztepe Stadı için muvafakat!

Göztepe Stadı için muvafakat!

Stadın altında ticari alan yapılabilecek!

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 'Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu' yerine 15 bin kişilik stadyum yapılması için belediyeye ait 1406 metrekarelik araziyi stat ve otopark yapılması koşuluyla bedelsiz devretme kararı alacaklarını açıkladı. Kocaoğlu, "Stadın altında ticare alan yapmaya engel olmuyoruz. Kitlenin altına yapabilir. Ancak başka işleri önünü açmıyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın yerine 15 bin kişilik stat projesinin gerçekleşmesi için Büyükşehir Belediyesi'nin 1406 metrekarelik arazinin Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne bedelsiz devri konusunda Ağustos ayı meclis toplantısında açıklamalar yaptı. Kocaoğlu, "Bir emrivaki ile karşı karşıyayız. Göztepe'ye, Karşıyaka'ya stat yapacağız. Karşıyaka'da Yalı'da stattan, ihaleye çıkıldıktan sonra haberimiz oldu. Büyükşehir yok sayılıyor. Her bakımdan yanlış. Şehircilik, imar ve trafik açısından yanlış oğlu yanlıştır. Bu kararı verenleri oraya getirdiğinizde 'Yanlış' diyor. Ama birileri karar veriyor. Biz sorumlu davranarak yanlışı vurguluyor. Gerekli mücadeleyi de veriyoruz. 2011 yılından önce Örnekköy'de spor alanını bakan ve genel müdür ile birlikte belirledik. Vali Bey araziyi Gençlik ve Spor Bakanlığı'na acele devretti. Daha sonra gelen Bakan Suat Kılıç'a yazılı ve sözlü iki kez yaptığım başvuruyla spor kompleksi, stat yapmayı önerdim. Parasının yarısını ödemeyi, tamamını yapıp devretmeyi önerdim. Sonra Örnekköy'deki stat için bize 'Olmaz' dediler. Oranın zemini sağlıklı olmadığını, yüzde 30 maliyet farkı olduğunu söylediler. Yalı'ya yapılacak stadın altı deniz. Kazıklar çakılacak. Örnekköy daha az maliyetliydi. Göztepe'ye de Karşıyaka'ya da hangi amaçla yapılıyor bilmiyoruz. Hangi şehir plancısını götürürseniz götürün, elini vicdanına koysun karşı çıkar" dedi.

Kocaoğlu, Göztepe Gürsel Aksel Stat alanında Büyükşehir Belediyesi 1406 metrekare arazisi olduğunu belirterek "Bu dayatmaya Göztepe taraftarı ile belediyeyi karşı karşıya getirme tezgahına gelmemek için, ölünceye kadar statların yerinin yanlış olduğunu söyleyeceğimizi de beyan ederek 'Stat ve otopark' yapılmak üzere muvafakat veriyoruz. Hukuk Komisyonu haklı gerekçelerle olumsuz rapor vermesine karşın İmar Komisyonu kararıyla stat ve otopark yapımına müsaade vereceğiz. Stadın altında ticari alan yapmaya engel olmuyoruz. Kitlenin altına yapabilir. Stat kararıyla birlikte bu hakkı kazanmış oluyor. Süreci de izliyoruz. Benim bildiğim, şu anda söylemeye gerek duymadığım bir karar aldım. O stat altında ticareti engellemiyor ama başka işlerin de önünü açmıyor" dedi.

Göztepe'deki durumun Karşıyaka için de geçerli olduğunu belirten Kocaoğlu, " Herkes eğri oturacak, doğru konuşacak. Herkesin çıkarmaya, toplamaya, bölmeye aklı eriyor. Bu kenti biz gelecek kuşaklara sağlıklı büyüterek emanet etmek istiyoruz. Bu kenti beton yığını yapmak istemiyoruz. Kenti her yerde imar rantı olarak düşünmeyeceğiz. Sadece faiz politikası ile ülkenin kalkınamayacağını gördük. Karşıyaka'da oturanlar stada baksınlar. Arkasında fidanlıktan başka yeşil alan yok. Göztepe'de de aynı durum geçerli. Bu nasıl bir şeydir? Uzundere'de binlerce dönümlük arazi var. Stat yerinin oraya yapılmasında ne mahsur olabilir? Altyapı oyuncuları mevcut statta çalıyor. Buraya stat yapılacağı için şimdi bizden altyapı tesisleri için başka arazi talep ediyorlar. Zaten mevcut tesisler bırakın altyapı tesisleri olarak kalsın. Karşıyaka'da da bana üç kişi geldi. Bana 'Çiğli İstasyonu'nun altındaki ESHOT'a ait yer olsun' dediler. Biz de 'Hay hay' dedik ama sonrasındaki olmadı mantığını anlamadık" dedi.

TARAFTARDAN ÇİFT KALE MAÇ EYLEMİ

Başkan Kocaoğlu, Meclis'te Göztepe stadıyla ilgili açıklama yaparken dışarıda ise Göztepe'nin bazı taraftarları eylem gerçekleştirdi. "Göztepe çıldırdı stadını istiyor" şeklinde slogan atan 40-50 kadar taraftar sembolik olarak çift kale maç yaptı. Oturma eylemi de gerçekleştiren grup daha sonra belediye önünden ayrıldı.

KOKUYOR DEMEKLE KÖRFEZ KOKMUYOR

Aziz Kocaoğlu, Ak Parti Grubu'ndan gelen Meles deresindeki çalışmalar konusunda "Körfez kokuyor" eleştirilerini yanıtladı. Kocaoğlu, "Kokuyor demekle Körfez kokmuyor. Geçen sene Meles Çayı'nın bir bölümü betonlandı. Bu yılda çalışmalar sürüyor. Bu kentte yaşıyorsunuz. Yağmur sadece benim başıma yağmıyor. Suyu boşaltıyoruz, yağıyor. Eğer dışarıda dolaşıyorsunuz. Koku da yok. Koku, koku demekle olmuyor. Çok şükür Türkiye'ye örnek olarak Körfez temizlendi ve kokmuyor. Çevre yatırımlarında hangi il, köy ve lüks site ile karşılaştırırsanız karşılaştırın İzmir bir numaradır" dedi.

"AFETİN SİYASETİ OLMAZ!"

Kocaoğlu, Gürçeşme Huzurevi'nde bir kişinin ölümü ile sonuçlanan yangın nedeniyle gelen bazı siyasetçilerin basında yayınlanan eleştirilerini de yanıtladı. Kocaoğlu, "Huzurevinde yangın çıktı. 'Yok şundan, yok bundan çıktı' değerlendirenler oldu. Bir huzur evinde çıkan yangından, kazadan, beladan, doğal afetten siyasi nema çıkmaz. Çıkmaz kardeşim! Herkes geçmiş olsun diyeceği yerde bu oluyor. Orada bir hata, kusur yok. Yangın çıkmış, siyasi malzeme yapılır mı? Ne günlere kaldık" dedi.

BİLAL DOĞAN'I ELEŞTİRDİ

Kocaoğlu, toplantıya katılmayan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan'ın yaptığı basın açıklamalarını da eleştirdi. Kocaoğlu, "Teleferik açıldıktan sonra bir kere durdu. Ardından bir kere daha yarım saatlik arıza yaşandı. Dünya'nın en büyük firmaları piyasadaki ürettikleri araçlarını yeri geldiğinde geri çekiyor. Bu ne ya? Sonra yine 'Vapurlar İzmir'e göre değil' denildi. Aynı vapurları, bizim yaptığımız kalıptan İstanbul' da almaya başladı. Onlar da aynı tersaneden vapur alıyorlar. Niye benim vapurların aleyhinde konuşuyorsun. O zaman git İstanbul'un aleyhinde konuş" dedi.

VALİLİK'TEN DAĞITTIĞI ARAÇLARI TEK TEK SAYDI

Kocaoğlu, mahkeme kararları ile Büyükşehir Belediyesi'nin geri aldığı kapatılan İl Özel İdaresi'nin Valilik tarafından bazı ilçe belediyelere dağıtılan araçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Valilik'in hangi belediyeye hangi araçları verdiğini tek tek okudu. Ak Partili belediyelere çok, CHP'li belediyelere az verilen araçlarla ilgili değerlendirme yapan Kocaoğlu, "Bu bize bir şey gösterdi. O makineleri belediye alır, almaz. Mallar bize verilmeden iki gün önce araç dağıtımı yaptık. Orada adil davrandık. Özel idare mallarından sadece araçları söylüyorum. Kim ne almıştır. Bu dağılım yapılırken 'Şu belediyenin hizmet yapması için hakkı vardı' doğru. Öbür belediyenin hizmet için hakkı yok muydu? Ben 'Adalet mülkün temelidir' diyorum" dedi.

"ADİ BİR HIRSIZLIKTIR" 

İZSU'nun Görece Hizmet Deposu'ndan 25 kamyon dolusu esik ve yeni su borusu ve malzemenin çalınması ve hurdacılara satılırken polis tarafından yakalanmasıyla ilgili konuşan Kocaoğlu, "Bu apaçık adi hırsızlıktır. Adi hırsızlık denilen suç her yerde, her konudan kafasını kıran adam tarafından yapılır. İhbar olmuş ve emniyet işlem yapmış, Biz de belediye olarak davacı olduk. Suçlu kimse yakalanır ve adalete temsil edilir. Adam gidiyor banka soyuyor. Banka müdürü ne yapsın? Bu hırsızlık vakasıdır. Ben meseleye 'Adi hırsızlık' diyerek hafifletmiyorum. Bunları İzmir Büyükşehir Belediyesi ya da İZSU Genel Müdürü çalmadı. Kim yaptıysa ortaya çıkacak" dedi.

İZLEYİCİ GERGİNLİĞİ

Meclis Toplantısı'nda salonda bulunan bir vatandaş "TCDD Kampı'nda engellilerden 15 TL para alınıyor. Yazıklar olsun AKP'ye" deyince ortalık karıştı. Zabıtalar ve güvenlik görevlileri bu kişiyi salon dışına çıkarttı. AK Parti Grubu Kocaoğlu'nu kişi derhal salon dışına çıkartmamakla suçladı. Kocaoğlu, "Konuşmasına izin vermedim. Siz tepki gösteriyorsunuz. En son söylediği şey AKP! Ya kardeşim siyaset mi yapıyorsunuz başka bir şey mi yapıyorsunuz? Ayağa kalkan belediye başkanına laf söylüyorsunuz. Adam irticalen geldi konuştu. Söz mü istedi? Konuşmayacağını bilmiyor. Bu arkadaş bana da söyleyebilirdi. Müneccim değiliz nerden biliriz ne söyleyeceğini. Biraz da siz çiğneyin bu sakızı bakalım. Niye stres yapıyorsunuz şu ölümlü dünya da. Siz şimdi 'biz buraya adamı getirdik' mi demek istiyorsunuz. Kimse siyasi partiye söz söylenmesini istemez. Bugün sana yarın bana olur" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.