GündemPolitika

Sosyal medyaya yeni düzenlemeler yolda! TBMM’ye sunulacak…

İnternette Dezenformasyon Düzenlemesi, kamuoyunda bilinen adıyla sosyal medya yasası, yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalacak. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, düzenlemelere ilişkin detayları paylaştı.

“AB’nin 23 Nisan 2022’de kabul ettiği Dijital Hizmet Yasası’nı olduğu gibi kendi hazırladığımız Dijital Yasa Teklifi yasamıza aktaracağız. Avrupa Dijital Hizmetler Yasası internette bir dönüm noktası. Bu yasanın içeriğine baktığımızda gerçek hayatta yasadışı olanın, internet ortamında da yasadışı olması gerektiği ilkesi esas alınıyor.” diyen Ünal, “Dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak. Çünkü algoritmaların şeffaflık konusu özellikle dezenformasyonun denetiminde önemli bir nokta bizim için. Bunlarla ilgili alt düzenlemeler getirilecek” ifadelerini kullandı.

DİĞER YENİLİKLER NELER?

Mahir Ünal’ın konuya yönelik diğer açıklamaları şöyle oldu:

“Yasa çerçevesinde reşit olmayanlar internet ortamında daha iyi korunacak. Dijital platformlar, AB Komisyonu tarafından denetlenecek. Benzer bir denetlemeyi biz de düşünüyoruz.”

“Dezenformasyonla ilgili düzenleme Külliye’den taslak halinde bize, TBMM’ye geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu taslağı Sayın Devlet Bahçeli’ye verdi. Salı günü MHP’li yöneticilerle bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda taslak üzerinde genel bir mutabakat sağlandı. Önümüzdeki günlerde bir toplantı daha gerçekleştireceğiz. Ondan sonra bizde hızla bu düzenlemeyi hızla TBMM’ye sunacağız. Bu kapsamda ihtisas mahkemeleri kurulacak.”