Gündem

Son dakika: Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı?

Son dakika… Son dakika… Türkiye’de uygulanan tam kapanma dönemi 17 Mayıs yarın bitiyor. Tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme başlıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine ‘Kademeli Normalleşme’ konulu genelge gönderildi. Genelgede, şehirler arası seyahat yasağının kalkıp kalmadığı belli oldu.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI KALKTI MI?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak. Otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahet de izin belgesi istenmeyecek sadece rezervasyon yeterli olacak.

İŞTE NORMALLEŞME DETAYLARI;

KAFE VE RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Yeme içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 arasında ise sadece paket servis olarak hizmet verecek.

17 Mayıs-1 Haziran arasında, kahvehane, çay bahçesi, sinema salonu, halı saha, internet kafe, yüzme havuzu ve spor salonları kapalı kalmaya devam edecek.

AŞI OLAN 65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN FLAŞ KARAR

Kademeli normalleşme döneminde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Kovid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak. Hakkı olmasına rağmen Kovid-19 aşısı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, hafta içi sadece 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecek.

AVM’LER HAFTA SONLARI KAPALI OLACAK

Alışveriş merkezleri hafta içi 10.00-20.00 arasında faaliyet gösterebilecek, hafta sonları kapalı olacak. Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye ve hırdavat dükkanları hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki mesai başlangıç ve bitiş saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanmaya ve uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usullerinin uygulamasına devam edilecek.

Kreşler ve anaokulları faaliyetlerine devam edebilecek, diğer okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasına uygun hareket edilecek.

HAFTA SONU PAZAR KURULMAYACAK

Kademeli normalleşme döneminde pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 arasında açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.