Gündem

Son dakika: Sağlık Bakanlığı’ndan flaş koronavirüs aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs aşısına ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Çin’den Türkiye’ye gelen koronavirüs aşısının analiz çalışmalarına aynı gün başlandığı belirtildi. Ayrıca 14 günlük testin ardından ‘Acil kullanım onayı’ verileceği duyuruldu.

Sinovac firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının ülkemize getirilmesinin ardından aynı gün analiz çalışmalarına başlandı. 30 Aralık sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi. Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına gönderildi.

Numunelerin analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor. Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor.

14 GÜNLÜK TESTİN ARDINDAN ‘ACİL KULLANIM ONAYI’ VERİLECEK

Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor.

En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilerek kullanıma sunulacak.