Gündem

Son dakika! Olaylı “Işıklar yanıyor” paylaşımından sonra AYM olağanüstü toplanıyor!

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın darbe iması yaptığı sebebiyle tepki çeken "Işıklar yanıyor" paylaşımı sonrasında Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanma kararı aldı.

AYM üyesi Engin Yıldırım’ın sosyal medya üzerinden yaptığı ve AYM binasının fotoğrafıyla paylaştığı darbe  “Işıklar yanıyor” paylaşımı olay yarattı. Darbe iması olduğu öne sürülen paylaşım sonrası AYM bugün saat 14.00’da olağanüstü toplanacak.

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın Twitter’dan “Işıklar yanıyor” notuyla AYM binasının fotoğrafını paylaşması, darbe iması yaptığı sebebiyle büyük tepki toplamıştı. İstifaya davet edilen Yıldırım, söz konusu paylaşımını silerek yanlış anlaşıldığına dair bir açıklama yapmıştı. Anayasa Mahkemesi hareketli gündem sonrası bugün saat 14.00’te olağanüstü olarak toplanma kararı aldı.

PAYLAŞIMIM MAKSADINI AŞTI

Yıldırım, Twitter’daki olay olan paylaşımlarını sildikten sonra yanlış anlaşıldığını şu sözlerle ifade etti: “Şahsi Twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir”

AYM NEDEN TOPLANIYOR

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından AYM binasının fotoğrafını paylaşıp “ışıklar yanıyor” notunu yazmıştı. Yıldırım’ın bu paylaşımında yer alan ifade, siyaset dünyasında olağanüstü bir gelişme olduğu zaman ‘Genelkurmayın ışıkları yanıyor’ cümlesi kullanılması sebebiyle darbe iması olarak yorumlandı. Bunun üzerine AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank başta olmak üzere çok sayıda isim tepkisini paylaşmıştı.