Gündem

Son dakika olarak duyuruldu: Cezaevlerine ilişkin önemli karar: 2 gün içinde başlıyor!

Açık cezaevlerine ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan önemli bir haber geldi. Açık cezaevlerinde görüş olacak mı, başlayacak mı? şeklinde sorular sıkça merak ediliyordu.

Bir süredir koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verilen açık görüşler konusunda yapılan açıklamada, bu uygulamanın sona ereceği bilgisi paylaşıldı.

Açık cezaevi açık görüş ne zaman başlayacak?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun 24 Kasım tarihinde aldığı yeni kararlar doğrultusunda koronavirüs tedbirlerini tekrar değerlendirdi. 1 Aralık itibariyle açık görüşlerin başlaması yönünde karar alınırken, görüşme koşulları da belli oldu.

Açık görüşlerde ceza infaz kurumlarına HES kodunda riskli görünenler alınmayacak. Görüşmeler esnasında maske takılması ve hijyen koşullarına uyulması zorunluluğunun yanı sıra, yoğunluğun önlenmesi için ziyaretlerde randevu sistemi uygulanacak. Ayrıca açık görüş süresi 30 dakika ile sınırlı kalacak.

Hükümlü ve tutuklu toplam üç ziyaretçiyle görüşme hakkına sahip olacak

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların açık görüşünün en çok yetişkin iki yakını ve ek olarak çocukları ile yapılması yönünde izin verilecek. Yenilenen koronavirüs tedbirleri dahilinde görüş yapacak tutuklu ve hükümlü ile görüşe gelecek yakınlarının belirlenen kurallara uyması kaydıyla görüşe izin verilecek. Görüş için belirlenmiş olan kurallar şu şekilde:

-Ceza ve İnfaz Kurumlarında gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve önlemler alınacak.

-Girişlerde ve salonlarda kalabalık oluşumunu önlemek için randevu sistemi planlanacak.

-Açık görüş alanında aynı zamanda bulunacak ceza infaz memurları, hükümlü/tutuklu ve ziyaretçi sayıları 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.

-Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için önerilen aşılama şemasını tamamlamış olması, son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olması veya son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucuna sahip olması istenecek.

-6-12 yaş arası çocuklardan son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenecek.

-Kovid 19 belirtisi ve temas sorgulaması yapılacak, ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi ve temas öyküsü olanlara ziyaret izni verilmeyecek.

-Ziyaret salonunda yiyecek ve içecek tüketimi yapılmayacak.

-Hükümlü ve tutuklulardan Sağlık Bakanlığı Kovid 19 Temaslı Takibi ve Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde belirtilen önerilen aşı şemasını tamamlayan kişiler ile son 180 gün içerisinde hastalığı geçiren kişilerin açık görüşmesine izin verilecek.

-İzolasyon ve karantina sürecinde olan hükümlü ve tutukluların bu süre boyunca açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek.

-Koğuşlar arası bulaşmayı önlemek için ziyaret saatleri her bir koğuşta kalan hükümlü ve tutuklular için ayrı ayrı belirlenmesi sağlanacak.