GündemManşet

Son dakika…Mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı açıklandı!

Son dakika…Türkiye’de mutasyonlu corona virüsünün görüldüğü illerin sayısı geçen hafta 17 olarak açıklanmıştı. Konu hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan tarafından yapılan açıklamada mutasyonlu virüs görülen il sayısının 23’e yükseldiği bildirildi.

İlk kez İngiltere’de açıklanan mutasyonlu corona virüsü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta açıklama yapmış ve mutasyonlu virüsün 17 kentte görüldüğünü duyurmuştu. Konu hakkında yeni bir açıklama daha geldi. DHA’nın haberine göre, Doç. Dr. Sema Turan mutasyonlu virüs görülen kent sayısının 23’e yükseldiğini açıkladı.

23 şehirde mutasyonlu virüse rastlandı

Turan konuya ilişkin açıklamasında, “Bütün viral enfeksiyonlarda her yıl virüs yapısını bir miktar değiştirir. O nedenle virüsler de kendini korumaya alıp, mücadele etmeye devam ederler ve yapılarını değiştirirler. Bunu bazen tek bir proteinini değiştirerek yapabilmekteler. O nedenle şu anki mutasyonlu virüslere baktığımızda kendi yapılarında bir miktar değişiklik yarattıklarını görüyoruz. 23 şehirde mutasyonlu virüse rastlandı. Özellikle yurtdışından gelen veriler yüksek bulaştırıcılık oranına sahip olduğunu gösteriyor. Ancak hastalık şiddetinin nasıl olduğu konusunda net bir bilgi yoktu. Fakat son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde. Bu da aslında şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız. Mutasyonel virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Tedbirleri elden bırakmamalıyız

Mutasyonlu virüs tespiti için laboratuvarda bir takım işlemlerin yapıldığını söyleyen Turan, “Mutasyona uğramış virüs çok önemli bir konu. Aslında bu dünyanın yaşadığı bir sorun. Mutasyonlu virüsün hastalık şiddetinin de yüksek olduğunu öğrenmek bu noktada bizim tedbirlere daha sıkı bağlanmamız gerektiğini gösteriyor. Biz tam da aşılamanın başladığı bir dönemde tedbirleri de elden bırakmayarak aslında dünyaya örnek olabiliriz, bu noktada mutasyonlu virüsün yayılmasına engel olarak” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki bahar aylarının çok tehlikeli olduğunu söyleyen Turan, tedbirleri elden bırakmamak gerektiğinin altını çizdi.