Eğitim

Son dakika! Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk yeni eğitim sistemini açıkladı! Ders sayısı azalacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim sistemine ilişkin radikal kararlar aldı. Bakan Ziya Selçuk atılan adımlara ilişkin tüm detayları canlı yayında aktardı.

Bakan Selçuk’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Acele etmiyoruz. Acele edersek çözümlerimiz daha sonra problem olur.

Sınıfta öğretmenleri güçlendirmeden bu tasarımın hayata geçmesi mümkün değil. Bu konuyla ilgili çalışmalar var.

Çocuklarımızı 2035’lere hazırlıyoruz. Zamanın ruhuna uymak zorundayız.

2040’lara doğru inanılmaz bir çağ geliyor. Vücudumuzda nano-robotların dolaştığı bir çağa doğru gidiyoruz.

Çocukların matematik uygulamalarıyla ilişkilendirilmesi çok önemli.

Alan derslerinde proje ve uygulama olması çocuklarda derinleşmeye yol açacak.

DERS SAYISINDA AZALMA OLACAK

Peki ders sayılarında azalma ne demek? 9. sınıflarda 15-16 dersten söz ederken 8’e,. 10. sınıflarda 9’a düşecek.

Soru çözmek ayrı bir şey sorun çözmek ayrı bir şey. Belli şablonları belirleyerek soru çözebilirler ama bunu çözerken neden böyle davranıldığını anlamakta zorlanabilirler. Bir çocuğun soru ile sorunu ayırt etmesi şart.

Çocuklar topluma fayda çalışmalarında da bulunmalılar. Biz çift kanatlı bir çocuk istiyoruz. Maddi ve maneviyi birlikte kuşatan biri olmasını önemsiyoruz.

Her şeyi bilerek yapıyoruz

‘Eğitim sistemi neden değişmiyor, değişince neden değişiyor?’ soruları ortaya çıkıyor. Hangi şeyi neden yaptığımızı bilerek yapıyoruz ve bu bizi güçlendiriyor. Deniliyor ki ‘Neden hemen yapılmıyor?’ Yapmayız. Öğretmen eğitimleri olmadan bu olmaz.

Çocukların sistem kavramını öğrenmesini çok istiyoruz. Çocuğun etrafında gördüğü her şeyin bir sistemle ilgili olduğunu kavraması lazım. Başka önemli bir şey de ‘Bilgi kuramı.’

Biz bu sistemi çok yüksek bir katılımla hazırladık. Öğretmenlere, öğrencilere, uzmanlara sorduk ve aylarca çalıştık. Bunu bir ders çizelgesi olarak yorumlamak yanlış olur. ‘Çizelgeye bakıp bunlar var, bunlar yok demek’ olmaz.

9-11. sınıflarda haziranda sunum, değerlendirme çalışması olacak. 12. sınıfta haftalık akademik ders saati 24 olacak.

Üniversite sınavı değişiyor

2024’te üniversite sınavı değişiyor. Yükseköğretime geçiş sınavında uyum değişiklikleri yapılacak.

12. sınıflar için önümüzdeki yıl bir hazırlığımız var. Daha sonra açıklayacağız.

ÖĞRENCİ MESLEK SEÇİMİ SORUNSALI

Lise son sınıfta dahi ‘Ben hangi mesleği seçsem?’ sorusu karşımıza çıkıyor. Bu çözülür mü? Tabii ki evet. Çocuk 11. sınıfta bile farklı bir alana geçebilmeli, yeteneğine göre dersler yönlendirilmeli. Biz bu çocuğun yeteneğini ve kişiliğini ölçeceğiz. Kariyer yönetimi, atölyelerdeki binlerce denemelerden sonra neye yeteneğini olduğunun testlerle ölçülmesi açısından çok önemli.

‘Eğitim sistemi neden değişmiyor, değişince neden değişiyor?’ soruları ortaya çıkıyor. Hangi şeyi neden yaptığımızı bilerek yapıyoruz ve bu bizi güçlendiriyor. Deniliyor ki ‘Neden hemen yapılmıyor?’ Yapmayız. Öğretmen eğitimleri olmadan bu olmaz.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ NASIL OLACAK? İŞTE 10 MADDEDE YENİ SİSTEM

Ders sayısı azalacak. Bakan Selçuk, daha önce yaptığı açıklamalarda ortaöğretimde ders sayısının azalacağını belirtmiş, birçok ülkede lisede 5-6 ders bulunurken Türkiye’de bu sayının 16-17 olduğunu vurgulamıştı. Selçuk, bu konuyla ilgili, “Bu çok adil bir durum değil. Çocuklarımız çok yüzeysel kalıyor” demişti.

Liselere Kariyer Ofisleri açılacak. Kariyer Ofisleri 9. sınıftan itibaren çocukların kendini tanıyarak (mizaç, yetenek, ilgi, değerler, kişilik ve aile) kariyer profili oluşturmasını sağlayacak. İş ve meslek tanıma yolları, kaynakları öğrencilere öğretilecek. Öğrencilerin kariyer gelişimleri takip edilecek.

12. sınıflarda ders saatleri azaltılıp destek çalışmaları yapılacak.

Her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek.

Yeni sistem ilk olarak 2020-2021 yılında 9. sınıflardan başlayacak, kademeli geçiş yapılacak. Yani gelecek yıl 9. sınıfa başlayan öğrenciler için bu sistem geçerli olacak.

Yeni sistemin en çok merak edilen başlıklarından biri zorunlu hale getirilecek Bilgi Kuramı dersi oldu. Öğrenciler bu derste, bilgi alanları arasındaki bağlantıları kavramaya çalışacak. Ders, öğrencilere bilgi alanları hakkında eleştirel biçimde dönüşümlü düşünme, bilginin yerini ve doğasını dikkate alma fırsatı sunacak. Bakanlığın 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için öğretmenlere yönelik hazırladığı kitapta da Bilgi Türleri (Gündelik Bilgi, Bilimsel Bilgi, Felsefi Bilgi, Dinî Bilgi, Teknik Bilgi, Sanat Bilgisi) Bilginin imkanı (Dogmatizm, Septisizm, Kritisizm), Bilgi elde etmede akıl (Rasyonalizm-Akılcılık), Bilgi etmede sezgi (Entüisyonizm- Sezgicilik), bilgili insanın özellikleri, bilginin yaşama etkisi, evrensel değerlerin kazanılmasında bilginin önemi, bilgi ve teknoloji arasındaki ilişki, bilgi ve iletişim teknolojilerinin insan hayatına etkisi, Dezenformasyonun toplum hayatına etkisi ve toplumların bilgi toplumuna dönüşüm süreci gibi konular yer alıyor.

Yaparak uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacak.

12. sınıfta yenilikçi dersler olacak.

Öğrencinin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak.

Haziranda dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Uyarı ve destek

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ders sayısının azaltılması konusunun uzun zamandır tartışıldığını belirtti. Kararın olumlu olduğunu kaydeden Geylan, “Bu karar olumlu ama ‘ders sayısını azaltıyorum’ demek bir kısım öğretmenlerimizin norm fazlası anlamına gelecek. Bu ciddi bir sıkıntıdır. Bakanlığın ders saatiyle ilgili düzenleme yaparken öğretmenlerimizin norm fazlası durumuna düşerek mağdur olmaması lazım” dedi.

Bir yanıt yazın