EkonomiGündem

Son dakika! Kısa çalışma ödeneği uzatılıyor mu?

Türk-İş, Hak-İş ve TİSK yaptıkları ortak açıklamayla kısa çalışma ödeneğinin 2020 sonuna kadar uzatılmasını talep etti.

İşçi ve işveren konfederasyonlarından ağustos sonuna kadar devam edeceği duyurulan kısa çalışma ödeneğiyle ilgili ortak talep geldi.
Türk-İş, Hak-İş ve TİSK yaptıkları ortak açıklamayla kısa çalışma ödeneğinin 2020 sonuna kadar uzatılmasını talep ettiklerini duyurdu.
Kısa çalışma ödeneği daha önce ağustos sonuna kadar uzatılmıştı.
Kısa çalışma ödeneği ile ilgili geçtiğimiz gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamıştı. Açıklamada koronavirüs pandemisi sürecinde verilen bu ödeneğin “Normalleşme Desteği” adı altında sürdürüleceği duyurulmuştu. Buna göre; bu ödenekten yararlanmak isteyen vatandaşların başvuruları SGK üzerinden alacağı açıklanmıştı.
Bakan Selçuk’tan konuya ilişkin gelen açıklama şöyle;

“Bu dönemde kısa çalışma ödeneği kapsamında 3 milyon 575 bin 9 çalışan için toplam 16 milyar 578 milyon 955 bin 700 lira ödeme yapıldı.Ücretsiz izne ayrılanlar ve iş akdi feshedilenler için sağlanan nakdi ücret desteğinden de 1 milyon 901 bin 212 çalışan yararlandı, toplam ödeme miktarı 3 milyar 611 milyon 536 bin 114 liraya ulaştı. Ayrıca 775 bin 252 kişi, bu dönemde toplam 3 milyar 128 milyon 712 bin 413 lira işsizlik ödeneği aldı.

SÜREÇ NORMALLEŞME DESTEĞİ İLDE DEVAM EDECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işleri durma noktasına gelen iş yerleri ve çalışanlara yönelik 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren Normalleşme Desteği ile de istihdamı korumaya devam edecek. 1 Temmuz 2020’ye kadar kısa çalışma ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş özel sektör iş yerlerindeki kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalılar, normal çalışma düzenine geçmeleri halinde Normalleşme Desteği’nden yararlanabilecek.”