Gündemİzmir Haberleri

Son dakika! İzmir’de taksi ücretlerine zam geldi

Son dakika haberi... İzmir'de taksi ücretlerine zam geldi. Bu doğrultuda alınan kararla açılış ücreti 3.90'dan 4.20'ye çıktı. Zamlı ücret tarifesi 11 Ağustos Salı gününde itibaren geçerli olacak. Öte yanda kısa mesafe ücret tarifesi uygulamasına da geçildi. 

Son dakika haberi… İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla, İzmir’de taksi ücretlerine 2 yıl aradan sonra zam yapıldı. Bu doğrultuda alınan kararla açılış ücreti 3.90’dan 4.20’ye çıktı. Kilometre ücreti 4.30 TL’ye yükseltildi. Yeni tarife 11 Ağustos Salı gününde itibaren geçerli olacak. Öte yanda kısa mesafe ücret tarifesi uygulamasına da geçildi.

KISA MESAFE DÜZENLEMESİ

UKOME’nin aldığı kararla açılış ücreti 3.90’dan 4.20 TL’ye, kilometre ücreti de 3.70’den 4.30 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca diğer büyükşehirlerdeki gibi kısa mesafe düzenlemesine gidildi, indi-bindi bedeli 10 TL oldu. Yeni tarife 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacak.

FİYAT DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, fiyat düzenlemesinin 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu ifade etti. Anık; akaryakıt, lastik, yedek parça başta olmak üzere giderlerdeki artışlar nedeniyle zamdan başka seçenek kalmadığını dile getirerek şunları söyledi:

“Bir önceki fiyat düzenlemesinin yapıldığı temmuz 2018’den bu yana tüketici enflasyonu TÜFE oranı yüzde 30 civarında gerçekleşti. Kilometre ücretindeki artış ise 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında, yaklaşık yüzde 16. Hem taksi kullanıcılarını hem de esnafımızı düşünerek UKOME tarafından böyle bir fiyat güncellemesine gidildi. Taksi müşterilerimiz ile esnafımızın en çok karşı karşıya geldiği kısa mesafe sorunu da çözüme kavuşmuş oldu. İstanbul’da 2 yıldır, Ankara’da da 1 yıldır uygulanan indi-bindi ücreti ile bu sorun ortadan kalkacak.”