DepremlerGündemManisa HaberleriManşet

Son dakika haberleri… Manisa’ya deprem uzmanından flaş uyarı: Hareket sürekli var!

Türkiye’de 2020 ve 2021 yılı başında meydana gelen depremler vatandaşların endişe yaşamasına neden oluyor. Özellikle Ege Bölgesi’nde olan çok sayıda deprem nedeniyle vatandaşlar uzman açıklamalarını takip ediyorlar. Bu konuda önemli bir açıklama Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den geldi. Sözbilir, Manisa için yaptığı açıklamada, “Hareket sürekli var, yıkıcı deprem yok” ifadelerini kullandı.

Manisa Sarıgöl’de 18 Ekim’de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bölgede sel meydana gelmişti. Hareketli fay hattına giren binlerce metreküp yağmur suyu, fay hattı üzerinde bulunan üzüm bağlarında büyük çukur ve yarıkların oluşmasına neden oldu. Oluşan çukurlar nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlar endişe yaşarken, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) öncülüğünde, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden uzmanlar bölgede inceleme yaptılar.

Yılda 10 santimetre hareket ediyor

Yapılan incelemeler sonucunda fay hattının yılda 10 santimetre hareket ettiği tespit edildi. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Hasan Sözbilir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sarıgöl’de, 1969 Alaşehir depreminden sonra, bir yüzey kırığı gelişti. Bu yüzey kırığının bir tarafı, o günden bugüne çok küçük hareketlerle sürekli olarak yılda 10 santimetre yükselirken, diğer tarafı ise alçalıyor. Burası 1990’lı yıllarda yerleşime uygun olmayan alan olarak sınıflandırıldı.

Yıkıcı deprem yok

Tampon bölge çizilerek, afete maruz bölge ilan edildi. Bu hattın üzerinde 100’e yakın bina var. Bu 100’e yakın bina sahibi için faydan uzak bir kesimde TOKİ tarafından binalar yapıldı ve oraya taşınmaları sağlandı. Şu an o bölge belirli bir sakınım bandı içerisinde kaldığı için sadece yıkım gerçekleşiyor ve yerine zaten bina yapılamıyor”
Prof. Dr. Sözbilir buradaki fay hattının her yıl 10 santimetre hareket ettiğini söylerken, buradaki her hareketin izlendiğini bildirdi. Sürekli hareket olsa da yıkıcı deprem olmadığını söyleyen Sözbilir, “ Yapılaşma yasağı getirilmek zorunda. Çünkü burada bu harekete cevap verebilecek bir bina yapma şansımız yok. Çünkü her yıl 10 santimetrelik bir hareket oluşuyor” dedi.