Ekonomi

Son dakika! İstanbul seçim tekrarı sonrası 7 Mayıs 2019 tarihli dolar ve euro kuru fiyatlarında son durum

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerin tekrarına karar verdi, dolar ve euronun nabzı bir anda yükseldi. Dolar ve euro kuru yeni güne nasıl başladı? İşte detaylar…

DOLAR 6.15 SEVİYELERİNE KADAR ÇIKTI

YSK’nın İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından dün akşam en yüksek 6,1496 seviyesini gören dolar/TL, güne 6 liranın üzerinden başladı.

DOLAR KURUNDA SON DURUM

Dolar kuru saat 08:00’de yüzde 0,20 primle 6.0885 seviyesinde. Aynı saatte euro/TL yüzde 0,20 artışla 6.10’dan işlem gördü. Dolar endeksi ise yüzde 0,10 ekside 97.418’de.

BÜYÜKÇEKMECE VE MALTEPE SEÇİMLERİ YENİLEMEYECEK

AK Parti’nin itirazı üzerine oy çokluğuyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edilirken, ilçeler için bu yönde bir karar alınmadı. AK Parti ve MHP’nin iptalini istediği Büyükçekmece ve Maltepe seçimleri de yenilenmeyecek.

İptal kararı seçim kurullarının oluşumunun kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle alındı ve YSK kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulları için suç duyurusunda bulundu.

SEÇİM 23 HAZİRAN TARİHİNDE YENİLENECEK

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası da geri alınacak. İmamoğlu’nun yerine seçimlere kadar resmi bir görevlinin kayyum olarak atanması bekleniyor. Tekrar seçim ise 23 Haziran’da yapılacak.

TRUMP GELİŞMESİ

Dün bu gelişme öncesi ABD Başkanı Donald Trump’ın sürpriz şekilde Çin ürünlerine gümrük vergisini artıracağını açıklamasıyla ticaret müzakerelerine yönelik iyimserlik kaybolmuş, bu gelişme risk iştahını azaltırken TL ile birlikte gelişmekte olan ülke varlıkları satış baskısı görmüştü.

TL’Yİ ZORLAYAN DURUMLAR

Bugün siyasi parti liderlerinin YSK kararına ilişkin olası açıklamaları izlenecek. Uzmanlar, seçim sürecine yönelik değerlendirmelere bağlı olarak kurda dalgalı görünümün süreceği görüşünde.

Ayrıca ABD-Çin hattında yeni gelişmeler takip edilecek. Trump’ın açıklaması sonrası ilk tepkide 69 doların altına gerileyen Brent petrolün varil fiyatı bir miktar toparlandı 71 doların üzerine geldi.

Diğer taraftan ABD ile ilişkiler TL’yi zorlayan ana başlık olarak gündemdeki yerini koruyor. S-400 krizinin üzerine Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri de ikili ilişkileri geren yeni bir unsur olarak belirdi.

Bu arada Rus haber ajansı TASS’ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, S-400’leri kullanacak Türk askerlerinin eğitimine bu ay sonunda Rusya’daki bir askeri üste başlanacak. Bu kapsamda 100 kadar Türk askeri yaklaşık 5 aylık bir eğitim alacak.

Bir yanıt yazın