Son dakika! Kartal'a facia!| 8 katlı bina çöktü|Enkaz altında kalanlar var...

Son dakika... İstanbul'un Kartal ilçesinde Cevizli Mahallesi'nde 8 katlı bina çöktü. Binada 14 dairede 43 kişi yaşıyordu. Enkaz altında kalanlar oldu. İşte detaylar...

Son Dakika Haberleri 06.02.2019, 20:20 06.02.2019, 20:23
Son dakika! Kartal'a facia!| 8 katlı bina çöktü|Enkaz altında kalanlar var...

Son dakika... İstanbul'un Kartal ilçesinde Cevizli Mahallesi'nde 8 katlı bina çöktü. Binada 14 dairede 43 kişi yaşıyordu. Enkaz altında kalanlar oldu. İşte detaylar... Alınan bilgiye göre, Cevizli Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta bulunan 8 katlı bir bina çöktü.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda AFAD, polis, sağlık ve itfaiye  ekibi sevk edildi.

Olay yerinde güvenlik şeridi oluşturulurken, kurtarma ekipleri  çalışmalarına başladı.

Görgü tanıkları enkaz altında kalanların olduğunu dile getirdi.

Enkaz altından biri kadın iki kişinin  sağ olarak çıkarıldığı kaydedildi. Yaralılar hastaneye sevk edildiği belirtildi. 

''KIYAMET KOPARCASINA SES, GÜRÜLTÜ VARDI''

Kartal'da çöken binanın karşısındaki apartmanda yaşayan Cansu Küçükkaya dehşet anlarını anlattı. 15 dakika önce yıkılan binanın önünden geçip evine geldiğini anlatan Küçükkaya, "Oturma odasına geçtim. Bir ses, gürültü... Depremden daha yüksek bir ses. Telefondaydım. O yüzden saati biliyorum. Saat 4'ü 3 geçe. Kıyamet koparcasına ses gürültü vardı. Tam öncesinde bu binaya bir çocuk giriyordu. Apartmana girmeden onu sevmiştim. Komşumuzun kızı. Tam o girdi. İçerde o da var. Her yer dumandı. Bina yıkılmış görüntüsü yoktu en başta. Toz dağılmaya başladı. 5 dakika sonra ambulansı aradım. Telefona baktım.  Görüntü açılınca gördüm ki; bina yıkılmış. Hiç fakına varmadım. Binada 14 daire vardı." dedi.  

KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: 14 DAİREDE, 43 KİŞİ YAŞIYOR

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, binayla ilgili bir yıkım kararı olmadığını söyledi.  Öz, kayıtlara göre, 14 dairede 43 kişinin yaşadığını ifade etti. 

YAYIN YASAĞI GELDİ

İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, Kartal'da binanın  çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) internet sitesinden yapılan  yazılı açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturması  yürütülen Kartal'da 8 katlı binanın çökmesi olayı ile ilgili olarak yayın yasağı  kararı verildi.

İBB'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak'ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal,Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 26 araç, 86 personelle müdahale etmektedir." denildi. 

Olay yerinden geçen kişilerin de hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Binada yaşayanların yakınları da haberi alarak olay yerine akın etti. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamayla Kartal'da çöken binaya ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Açıklamada, "Adli Yargı sınırlarında olan Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak üzerinde bulunan 7 katlı binanın çöktüğünün öğrenilmesi üzerine; derhal soruşturma başlatılarak, Başsavcılığımızca bir Cumhuriyet Başsavcı vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilerek olay yerine intikal etmiş olup, olayla ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yürütülmektedir." denildi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya' "Çöken binadaki enkaz çalışmalarının hızlandırılması için vatandaşlarımızdan alandan uzaklaşmalarını istiyoruz" dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ayrıca  "7 katlı binada 43 kişi kayıtlı. Binanın 3 katı kaçak yapılmış. " ifadelerini kullandı. 

AFAD BAŞKANI: TAKVİYE EKİPLER GELİYOR 

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet  Güllüoğlu, İstanbul Kartal'da çöken binaya ilişkin, yaptığı açıklamada, AFAD olarak olayın başından itibaren  itfaiye, UMKE ve 112 ekipleriyle birlikte arama kurtarma çalışmalarını  yürüttüklerini söyledi. Arama kurtarma çalışmalarının çok sayıda personelle hızlı ve  titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Güllüoğlu, "Olay yerindeki kurtarma  personelimize ilaveten ihtiyaç halinde çalışmak üzere çevre illerden de personel  temin ediyoruz." ifadesini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM BİLGİ ALDI

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'yı arayarak,   Kartal'da çöken binaya ilişkin bilgi aldı. Alınan bilgiye göre, Kartal'da binanın çökmesinin ardından, Yıldırım,  Vali Yerlikaya ile telefonda görüştü.Yıldırım, çöken bina ve yaşanan son gelişmelere ilişkin Yerlikaya'dan  bilgi aldı.

Yorumlar (0)
37°
az bulutlu