Son dakika! 2019 bekçi alımı son dakika açıklaması!|2019 bekçi alımı ne zaman?

Son dakika... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu binlerce vatandaşın merak ettiği bekçi alımı hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Bekçi alımı 2019 ne zaman? 2019 bekçi alımı başvuruları... Merak edilen her şey haberimizde...

Son dakika! 2019 bekçi alımı son dakika açıklaması!|2019 bekçi alımı ne zaman?

Son dakika... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu binlerce vatandaşın merak ettiği bekçi alımı hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Bekçi alımı 2019 ne zaman? 2019 bekçi alımı başvuruları... Merak edilen her şey haberimizde... 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mart ayında 8 bin bekçi alımı için ilana çıkacaklarını açıkladı.

Bakan Soylu, bir otelde düzenlenen "Asayiş Suçları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı"nın açılışına katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan toplantıda konuşan Soylu, asayis¸ meselesinin, esas itibarıyla polislik meslegˆinin kurulmasının da ana sebebi olduğunu, 21. yüzyılda siber suçlar, narkotik, organize suçlar gibi farklı suç türlerinin olus¸tuğunu ve buna ilis¸kin poliste de uzmanlık alanlarının ortaya çıktığını söyledi.

Asayis¸in, Emniyet Tes¸kilatı'nın her zaman ana konusu olacağını ifade eden Soylu, polisligˆin yakalama ve önleme davranışları üzerinden gerçekleştirildiğini bildirdi.

- "Bekçiliği tekrar canlandırdık"

Soylu, önleyici polislik alanını boş bırakmamak gerektiğine işaret ederek, bu mantıkla bekçilik uygulamasını tekrar canlandırma yoluna gittiklerini anlattı.

Devletin güvenlik unsurunu görünür kılmak, bu sayede suçluya alan bırakmamak istediklerini vurgulayan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbas¸kanımızın talimatlarından bugüne kadar, yani 2016 yılından itibaren toplam 9 bin 444 yeni bekçimiz göreve bas¸ladı. Öncekilerle beraber hali hazırda 11 bin 382 bekçimiz görev bas¸ındadır. Halihazırda 8 bin 670 bekçimizin de atamaları yapıldı, egˆitimleri önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanıp göreve bas¸layacaklar. Bin 620 arkadas¸ımızın da sagˆlık raporu ve güvenlik sorus¸turma süreçleri devam etmektedir. Yani neredeyse rakam toplam 10 bin 300'e varmıştır. 10 bin 300 arkadaşımız bu ayın sonu itibarıyla görevlerine Türkiye'nin bütün vilayetlerinde başlayacaklardır. Ama bununla da yetinmiyoruz, mart ayı başında 8 bin bekçi alımı için de yeniden ilana çıkıyoruz. Netice aldık mı, evet. Ankara'da 2017 yılındaki günlük evden hırsızlık sayısı 30'du, 2018 yılında bu sayı 10'a düs¸tü. Üçte bir oranında azalttık. Ankara'daki günlük evden hırsızlık sayısı ise yüzde 67 azaldı. Aynı s¸ekilde İstanbul'da günlük ortalama evden hırsızlık 2017'de 78 idi, 2018'de 54'e düs¸tü. İzmir aynı s¸ekilde 19'dan 8'e düs¸tü. Genel olarak mal varlıgˆına kars¸ı is¸lenen suçlarda 2017 yılına göre 2018'de yüzde 14,2 azalıs¸, aydınlatma oranlarında ise yüzde 6,5 bir artıs¸ yas¸andıgˆını gözlemleyebiliyoruz."

Kadına yönelik s¸iddet noktasında da azalma yönünde ciddi kazanımlar elde ettiklerini dile getiren Soylu, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal raporlara göre bu sorunda İngiltere, Almanya, Danimarka gibi ülkelerin altında yer aldığı bilgisini verdi.

Soylu, "2017 yılında kadın cinayeti sayımız 353'tü, 2018 yılında bu sayı 279 oldu. Yani ülke genelinde yüzde 21 oranında bir azalıs¸ oldu." dedi.

- Bakan Soylu'dan KADES sitemi

Kadına yönelik şiddetle ilgili önemli projeler gelis¸tirdiklerine dikkati çeken Soylu, şu değerlendirmede bulundu: "Bu noktada özellikle KADES uygulamasının önemli bir adım oldugˆunu ifade etmek isterim. 2018 yılı mart ayında bas¸ladıgˆımız uygulamada geldigˆimiz kullanıcı sayısı maalesef henüz istedigˆimiz düzeyde degˆil. Hali hazırda 28 bin 53 aktif kullanıcı sayısı var. Uygulama ile 7 bin 782 ihbar alınmıs¸ ve müdahale edilmis¸tir. Bu noktada müsaade ederseniz bir sitemimi de dile getirmek isterim. Arkadas¸larımız merak etmis¸ler, kadın dergilerinin ve kadın derneklerinin internet sitelerini incelemis¸ler. KADES uygulamamız için herhangi bir bilgilendirmeye, bir banner çalıs¸masına veya anasayfada bir habere maalesef rastlayamamıs¸lar. KADES uygulamasının tanıtılmasına ve kullanılmasına biraz daha katkı yapmalarını kendilerinden beklediğimizi burada ifade etmek isteriz." 

Soylu, asayis¸ birimlerinde kullanılmak üzere motosiklet sayısını bin 629'a yükselttiklerini, bu sayede asayis¸ uygulamalarında, ekiplerin olaylara müdahalesi noktasında ve görünürlügˆün arttırılmasında etkinligˆin yükseltildiğini bildirdi.

Çocukların suçtan korunması, güvenli ortamlarda egˆitim almalarını sagˆlamak amacıyla ilgili digˆer bakanlıklarla sık sık biraya geldiklerini ve zaman zaman protokoller yaptıklarını anlatan İçişleri Bakanı Soylu, bu çerçevede okullardaki görevlendirmeler sonucu okul çevrelerinde meydana gelen asayis¸ olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2'lik azalma kaydedildiğini söyledi.

Soylu, asayiş hizmetlerinde polisin dogˆrudan vatandas¸la temas kurduğunu belirterek, buradaki ilis¸kiyi sagˆlıklı s¸ekilde kurmanın önemli olduğunu, bunun için polis merkezi amirliklerinde güven masalarının kurulacağını hatırlattı.

- "Sizlerden teyakkuz ve kıyam hali bekliyorum"

Salondaki asayiş şube müdürlerine seslenen Bakan Soylu, "Sizlerden büyük gayret bekliyorum. Bir teyakkuz ve kıyam hali bekliyorum. Hedefimiz, Türkiye'nin s¸ehirlerini, dünyanın en güvenli s¸ehirleri, Türkiye'yi de dünyanın en güvenli ülkesi yapmak olmalıdır." diye konuştu. 

Soylu, asayiş suçlarının düşürülmesi ve bunların aydınlatılma oranının artırılması konusunda bu yıl 2018'e göre daha iyi bir tablonun ortaya çıkması için talimat verdi.

Toplantıda, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Asayiş Dairesi Başkanı Levent Tuncer, bazı daire başkanları ile 81 il emniyet müdürlüğünde asayişten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları ve asayiş şube müdürleri de yer aldı.

Uzunkaya, programın sonunda Bakan Soylu'ya cam içerisinde motosiklet işlemesi bulunan süs eşyası hediye etti.

..

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 17:52
YORUM EKLE