Pegasus yolcu uçağı kaza yaptı. Trabzon'da yolcu uçağı kazası denize metreler kala

Son dakika uçak kazası haberi... Trabzon Havalimanı'na iniş yapan Pegasus Hava Yolları'na ait 162 kişilik Ankara uçağı pistten çıktı. Trabzon Havalimanı'na iniş sırasında Ankara yolcu uçağı, pistten çıktı, toprak alana saplandı. Trabzon Valisi Yavuz, kazada yaralanan yolcu olmadığını açıkladı. Yolcular ve mürettebatın tahliye edildiği belirtildi. 11 yolcunun tedbir amaçlı ambulanslarla Trabzon'daki çeşitli hastanelerde kaldırıldığı öğrenildi. Uçak ve kaza yeri günün ağarması ile havadan görüntülendi. savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Pegasus yolcu uçağı kaza yaptı. Trabzon'da yolcu uçağı kazası denize metreler kala

Son dakika uçak kazası haberi.. Trabzon Havalimanı'na iniş sırasında Ankara yolcu uçağı, pistten çıktı, toprak alana saplandı. Trabzon Valisi Yavuz, kazada yaralanan yolcu olmadığını açıkladı. Yolcular ve mürettebatın tahliye edildiği belirtildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Pegasus Havayolları'nın dün akşam Ankara-Trabzon seferini yapan uçağının Trabzon Havalimanı'na inişi sırasında pistten çıkmasının ardından uçak ve kaza yeri günün ağarması ile havadan görüntülendi. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

Pegasus Hava Yolları’na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli Ankara-Trabzon uçağı dün akşam Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkmıştı. Uçaktaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi uçaktan tahliye edilirken, olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştı. Uçağın pistten çıktığı alan ve uçak ise sabahın ilk ışıklarıyla İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından drone ile görüntülendi. Öte yandan bölgeye Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait taş kamyonları ile çakıl taşı getirilerek çamurlu sahaya çakıl serildiği de gözlendi.UÇAK İÇİNDEKİ PANİK ANLARI

Ankara- Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkarak, denize 25 metre kala yamaca saplanıp, durabilen uçakla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Tahliye sırasında, cep telefonu kamerasıyla uçağın içinden çekilen görüntülere, yolcuların yaşadığı panik anları yansıdı. Görüntülerde, mürettebatın, uçağın hızla boşaltmasını istediği yolculara eşyalarını almamaları yönünde uyarı anonsları yaptığı duyuluyor. Uçağın tahliyesi sırasında, acele edilmesi için yolcular arasında ise tartışmalar yaşandığı görülüyor.

Pegasus Hava Yolları’na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli Ankara-Trabzon uçağı dün akşam Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkmıştı. Uçaktaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi uçaktan tahliye edilirken, olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştı. Uçağın pistten çıktığı alan ve uçak ise sabahın ilk ışıklarıyla İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından drone ile görüntülendi. Öte yandan bölgeye Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne ait taş kamyonları ile çakıl taşı getirilerek çamurlu sahaya çakıl serildiği de gözlendi.

'KESKİN BİR KOKU YAYILDI'

Ankara'dan Trabzon'a dönüşte Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait uçakta yolcu olarak bulunan yolcular panik anlarını ve yaşadıkları o korku dolu anları anlattılar. 


 
Uçağın büyük bir gürültüyle pistten çıkmasının ardından uçağın içini keskin bir yakıt kokusunun sardığını belirten yolcular "Yaklaşık 20 dakika uçağın içinden çıkmayı bekledik. Uçağın içerisini keskin bir yakıt kokusu sarmaya başladı. İlk aklıma gelen acaba uçak ne zaman yanacak veya patlayacak oldu. Uzun süre bu korkuyu yaşadık. Yakıt deposunun alev alarak uçağın yanacağını, patlayacağını düşündüm. Allah korudu" ifadelerini kulandılar.'10 METRE DAHA GİTSEYDİK UÇAK DENİZE DÜŞECEKTİ'

Uçukta bulunan AK Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu üyesi Enes Aslan yaşanılan paniği şu sözlerle anlattı...

Aslan, uçağın inişe geçtiği sırada yalpalamaya başladığını belirterek "Uçak hafif yalpalayarak indi. İniş sırasında bir gürültü koptu. Ben deniz tarafına bakan 16-A nolu koltukta oturuyordum. Yolcular bağırmaya başladı. Uçak önce döner gibi oldu sonra yamaçtan kaymaya başladı. Ben acil çıkış kapısına yakındım. Kapıyı zorlanarak açtım. 10 metre daha gitseydik uçak denize düşecekti. Allah korudu. Çıktığımızda ortalık çamurdu. Sonra oradan çıkarak yukarıya doğru yolcular çıkmaya başladı" dedi.

11 yolcu tedbir amaçlı hastanelere kaldırıldı 

Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının iniş sırasında pistten çıkmasının ardından 11 yolcunun tedbir amaçlı ambulanslarla Trabzon'daki çeşitli hastanelerde kaldırıldığı öğrenildi. Yolcuların ciddi yaralanmaları veya sağlık sorunlarının bulunmadığı ancak talepleri üzerine hastanelere kaldırıldıkları bildirildi. 

PEGASUS'TAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Pegasus Hava Yolları, Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının pistten çıkması ile gerçekleşen kaza ile ilgili bir basın bülteni paylaştı.

Havayollarının açıklaması şu şekilde:

“Pegasus Hava Yolları’na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli tarifeli kalkış saati 21:25 olan Ankara-Trabzon uçağının, bu akşam (14 Ocak 2018) Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıktığı bilgisini doğrulamaktan dolayı üzgünüz. Uçağımızdaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi tahliye edilmiştir. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili gelişmeler hakkında kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir.

Saygılarımızla,”

Baka Soylu açıklama yaptı

İçişleri Bakanı ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon Havalimanı'na iniş esnasında pistten çıkan uçakla alakalı sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Soylu açıklamasında, “Trabzon Havaalanı'na bu akşam iniş esnasında pistten çıkan uçağın yolcularında herhangi bir sağlık sorunu yok. Allah’a şükürler olsun. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

THY bazı seferlerini iptal etti

Trabzon Havalimanı'nda bir yolcu uçağın pistten çıkmasının ardından havalimanındaki operasyonların durdurulması nedenle Türk Hava Yolları'nın bazı seferleri iptal edildi. 

Özel bir havayolu şirketinin Ankara-Trabzon seferini gerçekleştirilen tarifeli uçağının gece saatlerinde Trabzon havalimanına inişinin akabinde pistten çıkmasının ardından, havalimanındaki seferlerde aksamalar yaşandı. Uçağın pistten çıkması sonucu operasyonların durdurulması nedeniyle bazı seferler iptal edildi.

Yaşanan olay sonrası konuya ilişkin Türk Hava Yolları'ndan yapılan duyuruda kaza nedeniyle gerçekleştirilmesi planlanan TK2831 sefer sayılı Trabzon-İstanbul, TK2836/39 sefer sayılı İstanbul-Trabzon-İstanbul ve TK7438/39 sefer sayılı sefer sayılı Sabiha Gökçen-Trabzon seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Sabah 08.00'a kadar uçuşlara kapatıldı 

Ankara’dan kalkan ve Trabzon Havalimanı'na iniş yapmaya çalışan Pegasus firmasına ait yolcu uçağı pistten çıktı. Piştten çıkan uçak nedeniyle havalimanı uçak iniş kalkışına sabah saat 08.00'a kadar kapatıldığı bildirildi. 

Yolcular o anları anlattı

Ankara'dan Trabzon'a dönüşte Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait uçakta yolcu olarak bulunan AK Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu üyesi Enes Aslan yaşadıkları panik anlarını anlattı. 

Aslan, uçağın inişe geçtiği sırada yalpalamaya başladığını belirterek "Uçak hafif yalpalayarak indi. İniş sırasında bir gürültü koptu. Ben deniz tarafına bakan 16-A nolu koltukta oturuyordum. Yolcular bağırmaya başladı. Uçak önce döner gibi oldu sonra yamaçtan kaymaya başladı. Ben acil çıkış kapısına yakındım. Kapıyı zorlanarak açtım. 10 metre daha gitseydik uçak denize düşecekti. Allah korudu. Çıktığımızda ortalık çamurdu. Sonra oradan çıkarak yukarıya doğru yolcular çıkmaya başladı" dedi.

VALİ YAVUZ'DAN AÇIKLAMA

NTV yayınına telefonla bağlanan Trabzon Valisi Yücel Yavuz, uçağın iniş yaptıktan sonra yavaşladığı esnada manevra yaparken pistten çıktığını ifade eti.

Yolcular ve mürettebatın tahliye edildiğini belirten Vali Yavuz, şunları söyledi:

"Şu anda herhangi bir sorunumuz yok. Ancak tabii tedbiren havaalanımızda bir takım çalışmalar yapılıyor. Hava şartları yağışlı olmakla birlikte rüzgar veya herhangi bir sis, olumsuz bir durum yok. Ama havaalanımız yağış nedeniyle ıslak. Artık buna mı bağlı başka bir neden nedir, teknik ve idari açıdan incelemeye başlandı, kriz masamızı da oluşturduk. Her yönüyle hadise bakıyorlar. Endişe edilecek herhangi bir sıkıntılı durum yok."

Trabzon havalimanında gerçekleşen uçak kazası sonrasında uçuşlar sabah 08:00'e kadar durduruldu.


Trabzon Havalimanında Pegasus'a ait Ankara uçağının pistten çıkarak çamura saplanması sonrası itfaiye ekipleri uçakta soğutma çalışmaları yapıyor.

Edinilenbilgiye göre Trabzon havalimanında uçuşların 14.01.2018 saat 08:00'e kadar durdurulduğu öğrenildi. kaza yapan uçağın yolcularının Dış hatlar gelen yolcu terminalinde toplandığı ve sayım yapıldığı belirtildi.

'ÇOK BÜYÜK BİR KAZA ATLATTIK'

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu Trabzon Havalimanı’ndan bilgi verdi.
Çok büyük bir kaza atlatıldığını belirten Köseoğlu, ‘’Hepimize çok geçmiş olsun çok büyük kazayı ucuz atlattık. Herkesin yaşadığı şoku biz de burada gözlerden okuduk. Ufak tefek yaralanmalar ve ciddi anlamda bir şok var. İnsanların travması gözlerinden okunuyor. Hepimize geçmiş olsun diliyorum. Yurt dışından gelenler var, Ankara’dan gelenler var. Geç saatler olması da olayı tetikleyen bir durum. Herkes burada, vekillerimiz, sağlık ekiplerimiz burada. Ufak tefek yaralanmalar var. Giresun’a, Ordu’ya, Rize’ye gidecek olan yolcularımız var. Onların nakliyelerini sağladık. Eşyaları var onları da uçağın enkazı pistten kaldırıldıktan sonra gönderilecek. Hepimize tekrar geçmiş olsun. ‘’ dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu: UÇAK DENİZE DÜŞMEDİ

Başkan Gümrükçüoğlu, “Denize düşmesi söz konusu değil soğutma çalışmaları devam ediyor. Allah şükür büyük yaralımız yok. Kısa süreli panik yaşandı. Yaralılara ayakta müdahale edildi. En kısa zamanda havalimanının uçak inişleri normale dönecek.” dedi.

- Ege Haber
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2018, 16:57
YORUM EKLE