Genel

Son dakika haberi… ABD İran'a mı saldıracak! Trump'tan açıklama…

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi konusunda, “Çok büyük bir hata yaptılar.  İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD’nin  İran’a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz.” dedi.

ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Beyaz  Saray’daki görüşmesi sırasında basın mensuplarına ABD-İran gerilimine ilişkin  açıklamalarda bulundu.

Trump, İran’ın ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi  konusunda, “Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel  olarak bunun kanıtlarına sahibiz. Bunu yapan kişiler büyük bir hata yapmıştır,  yapanlar başıboş ve aptal birileri olmalı.” değerlendirmesini yaptı.

Trump, “ABD’nin İran’a yönelik bir saldırı planı var mı?” şeklindeki  bir soruya ise “Yakında göreceksiniz.” diye yanıt verdi.

Öte yandan Kanada Başbakanı Trudeau da “İran kaynaklı gerilimden  dolayı çok endişeliyiz çünkü biz de NATO dolayısıyla Irak’ta görevler yapıyoruz.  En yakın müttefikimizle bunları konuşuyoruz ve uluslararası kamuoyu olarak nasıl  ilerleyeceğimizi de değerlendiriyoruz.” yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Trump, ABD’ye ait bir İHA’yı düşüren İran’a Twitter  hesabından, “İran çok büyük bir hata yaptı.” sözleriyle tepki göstermişti.

Diğer yandan Beyaz Saray’da bugün ABD’nin düşürülen İHA konusunda  Tahran’a nasıl bir tepki verileceğinin tartışılacağı bir toplantının yapıldığı  bildirildi. Toplantıya ilişkin Beyaz Saray tarafından herhangi bir detay  paylaşılmadı.

TRUMP ‘İRAN HATA YAPTI’ DEMİŞTİ

ABD lideri, bu sabah bir Amerikan insansız hava aracının düşürülmesi üzerine Twitter hesabından “İran çok büyük bir hata yaptı” mesajını paylaşmıştı.

İRAN’DAN ABD’YE SERT YANIT: SAVAŞ PEŞİNDE KOŞMUYORUZ AMA…

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran’ın sınırlarını, ihlallere karşı canları pahasına koruyacaklarını ve ABD’nin “saldırganlığını” Birleşmiş Milletlere (BM) taşıyacaklarını belirtti. 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’ye ait  insansız hava  aracının (İHA)  hava sahası ihlali gerekçesiyle Devrim Muhafızları Ordusu  tarafından Hürmüz Boğazı üzerinde vurulmasına ilişkin Twitter hesabından açıklama  yaptı.

Zarif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ABD, İran’a karşı ekonomik terörizm uyguladı, bize karşı örtülü  operasyonlar yürüttü şimdi ise topraklarımızı ihlal ediyor. Biz savaş istemiyoruz  ancak hava, kara ve denizlerimizi cansiperane koruyacağız.”

Düşürülen İHA’nın uluslararası hava sahasında vurulduğunu savunan  ABD’li yetkililerin yalan söylediğini öne süren Zarif, “Bu yeni saldırganlığı  BM’ye taşıyacağız ve ABD’nin uluslararası sular konusunda yalan söylediğini  göstereceğiz.” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Devrim Muhafızları Ordusu, sabah saatlerinde Umman Körfezi kıyısındaki  Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde “İran hava sahasını ihlal  eden” ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA’nın karadan havaya  füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde  uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından  düşürüldüğünü doğrulamış ancak söz konusu İHA’nın uluslararası hava sahasında  uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump da kısa süre önce Twitter’dan paylaştığı  mesajında ABD’ye ait insansız hava aracını düşüren İran’a “İran çok büyük bir  hata yaptı” sözleriyle tepki göstermişti.

Tahran ve Washington arasındaki gerginlik, geçen hafta Umman  Körfezi’nde iki tankere yönelik saldırı nedeniyle daha da arttı. ABD yönetimi  saldırılarla ilgili İran’ı suçlarken Tahran suçlamaları reddetmişti.

ABD’nin Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek  yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından sonra Tahran-Washington arasında  yaşanan gerginliğin son haftalarda yaşanan gelişmelerle çatışmaya dönüşmesinden  endişe ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu