Editörün SeçtikleriEkonomi

Son dakika ekmek fiyatlarına dev zam yapıldı! Yeni fiyatlar geçerli olduı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yapılan son meclis toplantısında çok önemli bir karar aldı. Bu karar kapsamında 200 gram ekmeğin fiyatına yüzde 31.25 zam yapıldığı bildirildi. Bu noktada  İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Mayıs ayı meclis toplantısında alınan karar ile İstanbul’da ekmek fiyatlarının zamlandığı bildirildi. Bu noktada 200 gramlık ekmek fiyatı 10 TL’ye yükseltildiği aktarıldı.

EKEMEĞE REKOR ZAM

Halihazırda şehir genelindeki birçok fırın ve markette 200 liraya satılan ekmek fiyatlarının, bu artışla birlikte katlanması beklenirken, İTO tarafından alınan karar ile ekmeğin azami fiyatı yüzde 31.25 zamlanmış olduğu ifade edildi.

Zam Gerekçesi: Artan Maliyetler

ALINAN KARAR

Meclise oylamaya sunulan kararda ise şu ifadelere yer verildi:

“Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesi çerçevesinde, ekmeğin girdi maliyeti arasında yer alan un, maya gibi hammaddelerin yanı sıra işçilik ve enerji maliyetlerinde yaşanan artışlar sonucunda ekmek üreten işletmelerin artan maliyetler karşısında ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta olması sebebiyle İstanbul için 1 kilogram ekmeğin azami fiyatının 50 TL, 200 gram ekmeğin azami fiyatının 10 TL olarak belirlenmesi hususunun Oda Meclisi’ne arzı yönetim kurulumumuzun 09.05.2024 tarih, 81 sayılı toplantısında kabul olunmuştur”