EkonomiGündemManşetYerel

Son dakika: Ekmek fiyatı tekrar düşecek mi? Un fiyatlarında önemli açıklama geldi!

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi sonrası yükselen enflasyon nedeniyle unda yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi’nden açıklama geldi. TMO un sanayisi ile işbirliği içinde çalıştıklarını  ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm aşamaları yakından takip ettiklerini açıkladı. Un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını çıktı ve endişeye gerek olmadığının da altını ayrıca çizdi. Un fiyatlarında düşüş olacak mı? Ekmek fiyatları bu düşüşten etkilenecek mi? Açıklamaların detayları…

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin tarımsal ürünlerde ihale esasları belirlendi, üretim yetersiz olursa ithalat yapılacak

Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi durumunda ilave tedbirler de alınabilecektir

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yaptığı açıklama şu şekilde;

“Son günlerde hububat ve un piyasalarında yaşanan fiyat artışlarına yönelik kamuoyunu yanıltıcı değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana kuraklık başta olmak üzere gerek iç gerekse dış piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmiş, gereken tedbirleri ivedilikle hayata geçirmiştir. Öncelikle artan hammadde fiyatlarının et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek üzere Yem Regülasyon Çalışması başlatılmış, TMO stoklarındaki hububat, uygun fiyatlarla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize, kanatlı entegre tesislerine ve yem sanayimize yönelik satışa sunulmuştur.

“2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir.”

Bu süre zarfında satışa açtığımız 2,6 milyon ton hububat ile yem sektörü ile iştigal eden üreticilerimizin üzerinde oluşacak 2 Milyar TL ilave yükün önüne geçilmiştir. Eylül ayı itibariyle uygulamaya koyduğumuz bir diğer önemli politika Un Regülasyon Çalışmasıdır. Geçtiğimiz yıl da başarı ile uyguladığımız bu çalışma ile TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde satışına başlanmış, ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması için çalışmalar devreye alınmıştır.

HASAT BAYRAMI VE BORSAYA GELEN İLK ÜRÜN.. | Koyden Haber

516 bin ton ekmeklik buğday satışta

Kasım ayında satışlara başvuran firmaların buğday ihtiyacını azami ölçüde karşılayabilmek için toplam 516 bin ton ekmeklik buğday satışa açılmıştır. Satış teslimatları devam etmektedir. Çalışma kapsamında satışa açtığımız ekmeklik buğdaylar, satışlarımıza başvuran tüm un firmalarına taahhütleri oranında tahsis edilmekte olup Kuruluşumuz satışlarına başvuran 380’in üzerindeki un fabrikasının taahhüt ettiği fiyatların tamamı peşin, çuval başına 185-200 TL/çuval arasında seyretmekte olup un fabrikaları bu fiyatlardan fırıncılara yaptıkları satış faturalarını Kuruluşumuza ibraz etmektedir.

TMO buğday ve arpa satış fiyatlarını açıkladı - Bloomberg HT

“Endişeye  gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz.”

TMO 5 aylık kısa bir sürede 4 milyon tona yakın hububatı piyasaya arz etmiş olup stoklarını takviyeye ve satışlarına tüm hızıyla devam etmektedir. TMO olarak un sanayimiz ile işbirliği içinde çalıştığımızı ve silolarımızdan çıkan ürünlerin fırınlara satışına kadar tüm aşamaları yakın takipte olacağımızı, ürün temininin kesintisiz devam ettiğini ve piyasaya un arzı konusunda herhangi bir endişeye gerek olmadığının altını bir kez daha çizmek isteriz. Piyasalar TMO tarafından anlık olarak takip edilmekte olup gerekmesi durumunda ilave tedbirler de alınabilecektir. Halkımızca son dönemde piyasada yer alan spekülatif haberlere itibar edilmemesini rica ederiz.” şeklinde konuştu.