Depremler

Son dakika Ege denizinde Deprem 4,3

5 Ocak 2020 saat 01:11 de ege denizinde 4,3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü on iki adalar olan deprem İzmir’den de hissedildi.

01:11’de 4,3 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Ege Denizinde, depremin derinliği 16,2 km olarak Kandilli rasathanesi deprem araştırma enstitüsü sayfasında belirtildi.

Son 24 saat içerisinde Türkiye geneli toplam 50 yer sarsıntısı meydana geldi. Deprem olan illerin listesi Boğaziçi Üniversitesi sayfasından incelenebilir.

Türkiye’de yaşamak, üstelik son zamanlarda hissettiğimiz aslında hep varolan ama bir türlü içimizde hissedemediğimiz bir gerçekle, ‘deprem gerçeği ile yaşamak’…Zor mu, yoksa kolay mı, şüphesiz pek kolay olduğu söylenemez ama bir gerçek var ki, biz onunla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Unutulmamalı ki “dünya’da her 30 saniyede bir, düşük şiddetli bir deprem meydana gelmektedir“. Bu yüzden depremle yaşamak zorundayız. Peki bunu nasıl yapacağız?

İki temel yol var. Bunlardan bir tanesi depreme dayanıklı yani güvenli konut. Özellikle yeni yaptıracağımız evlerde veya alacağımız evlerde mutlak surette sorgulama yapmamız lazım. Diğeri de eğitim yani deprem öncesi-sırası ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Eğer bu bilgilere sahip olursanız muhtemel bir depremin zararını en az hasarla atlatabilirsiniz. ‘Ne olursa olsun başımı sokacağım bir evim olsun’ anlayışından uzaklaşmamız lazım. Bir deprem ülkesinde yaşadığımıza göre evlerimizin de mutlaka ve mutlaka depreme dayanıklı olması lazım. 

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

Şiddetli bir deprem sonrasında yaşanan kaos ortamında temel ihtiyaçları pratik bir şekilde giderebilmek için deprem çantası hazırlamak gerekiyor. Depremden sonra eviniz hasar almasa da dışarıda kalmanız gerekebilir. Bu nedenle acil ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar için bir deprem çantası hazırlamalısınız. Deprem çantasında temel olarak temiz su, bozulmayacak yiyecekler, giyim gibi temel malzemelerin bulunması gerekiyor.

Deprem Çantasında Bulunması Gereken Temel Malzemeler

Su

Enerji veren yiyecekler

Yedek pilleri ile fener

İlkyardım çantası

Kişisel reçeteli ilaçlar (kalp, damar, tansiyon, şeker için hormonal ilaçlar)

Çocuklarınızın kullandığı ilaçlar

Birer kat giysi

Bir miktar nakit para

Kolay taşınabilir bir battaniye

Çakı

Düdük

Kalem, kağıt

Önemli telefon numaralarının ve iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya

Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler

Tuvalet kağıdı, tuvalet atıkları için naylon poşetler.

Bir insanın temel ihtiyaçlarını kapsayan bu deprem çantasına ihtiyaçlarınıza göre eklemeler yapabilirsiniz. Ancak çantanızdaki pil, yiyecek, su gibi malzemelerin sürelerini de takip etmeyi unutmayın. Deprem çantasındaki ürünlerin raf ömrünü takip etmenin yanında mevsim değişikliklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Kış şartlarında hazırladığınız deprem çantasında yaz hazırlıkları yaparken;

Kalın bir battaniye yerine ince bir örtü,

Kışlık giysiler yerine yazlık ve hafif giysiler,

Sinek ve böceklere karşı koruyucu sprey,

Böcek ısırmalarına karşı antibakteriyel krem ve sabun,

Güneşten korunmak için katlanır pratik bir şemsiye,

Güneşten korunmak için şapka,

Güneş koruyucu krem gibi malzemelerle değişiklikler yapabilirsiniz.

Hazırladığınız deprem çantasının bir benzerini arabanızın bagajında, iş yerinizdeki dolabınızda, yazlık evinizde de bulundurabilir, böylece her an olabilecek bir depremde önemli kişisel ihtiyaçlarınıza erişim sağlayabilirsiniz.
 

Deprem Anında Ne Yapmalısınız?

Deprem aniden geliştiği için; deprem anında güvenli bir yere geçerek dizinizin üstüne çökmek ve depremin bitmesini beklemekten başka çareniz yok. Deprem anında panik yapmak, koşmak yerine emin adımlarla ne yapacağınızı bilmek yararınıza olacaktır. Deprem sırasında;

Nefes alış verişlerinizi düzenleyerek sakinleşmeye çalışın

Sarsıntı bitene kadar bulunduğunuz yerden ayrılmayın

Balkona çıkmayın, merdivenlere koşmayın

Balkon ya da pencereden atlamayın

Depremin bitince asansör yerine merdivenleri kullanın

Eğer dış mekandaysanız açık bir alana doğru gidin, düşebilecek nesnelere karşı kendinizi koruyun.

Deprem sırasında mutlaka başınızı ve ensenizi koruyun

Türkiye son yıllarda birçok deprem yaşadı ve bu depremler bir kez daha deprem gerçeğinin fark edilmesine neden oldu. Türkiye’nin 1999 Gölcük Depremi gibi yaşadığı şiddetli depremler,

 deprem bilincinin de giderek yaygınlaşmasını sağladı. Deprem karşısında atılacak ilk adım depremlerin nasıl meydana geldiğini öğrenerek, riskleri hakkında bilgi edinmek ve depremden korunma yollarını iyi öğrenmek. Depremle yaşamayı öğrenerek, zarar olasılıklarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Evinizi depremde oluşacak hasarlara karşı teminat altında almak için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın