Ekonomi

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı’ndan İstanbul Sözleşmesi açıklaması!

Gelen son dakika bilgisine göre Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ardından Dışişleri Bakanlığı da İstanbul Sözleşmesi açıklamasında bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Sözleşme’den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gündeme bomba gibi düştü. Konu hakkında ise bugün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan peş peşe açıklamalar geldi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye Cumhuriyeti, haklarının ilerletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme’ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme’yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sözleşme’den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir.

Türkiye neden sözleşmeden çekildi?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı‘ndan yapılan açıklamada “İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir. Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararı alması da bu nedene dayanmaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

İletişim Başkanlığı açıklamasına ulaşmak için tıklayınız.