Gündem

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı’ndan göçmenlerle ilgili açıklama geldi

Alınan son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı sözcüsü Hami Aksoy İdlib'te 33 askerimizin şehit olmasının ardından yaşannan hain saldırıda Türkiye'nin "sınır kapılarını açma" kararının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'deki bazı sığınmacı ve göçmenlerin Batı'ya hareketinin İdlib'deki durumun kötüleşmesi halinde sürebileceğini bildirdi.

İdlib’te şehit olan 33 askerimizin ardından Türkiye “sınır kapılarını açma” kararı aldı. Dışişleri Bakanı sözcüsü Hami Aksoy, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

AÇIKLAMA GELDİ
İdlib’de, 33 askerimizin şehit olduğu hain saldırı sonrası Türkiye’nin aldığı ‘sınır kapılarını açma’ kararının ardından sığınmacıların Avrupa’ya göçleri başladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, ülkemizdeki göçmen ve sığınmacılara ilişkin soru üzerine şunları dedi:

İdlib’de yaşanan ve yüz binlerce insanın yerlerinden edilmesine neden olan son gelişmeler, ülkemiz üzerindeki mevcut göç baskısını daha da artırmıştır. Bu gelişmeler, halkımız ve dünya kamuoyu tarafından takip edilmektedir, ülkemizdeki sığınmacılar ve göçmenleri de derinden etkilemektedir. Nitekim gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir. Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur.