Depremler

Son dakika: Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 1014’e yükseldi!

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sabah saat 04.17’de meydana gelen 7.7 şiddetinde deprem meydana gelmesinin ardından meydana gelen deprem 10 ilde hissedildi. Depremin şiddeti Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı etkilerken hayatını kaybedenlerin sayısı alınan son dakika bilgisine göre 1014’e yükseldiği öğrenildi.

CAN KAYBI 1014 OLDU

15.07 İki büyük depremin ardından yaşamını yitirenlerin sayısı 1014’e yükseldi

14.59 Milli Savunma Bakanlığı, sivil ve asker personelin gönüllülük esasına dayalı olarak Kızılay’a kan bağışında bulunacağını bildirildi.

14.58 Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Özbekistan liderleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

14.55 Malatya Havalimanı terminal binasında hasar meydana geldi

14.51 AFAD: Bugün Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerden sonra şu an itibarıyla Doğu Akdeniz’de kıyılarımızı etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesi bulunmamaktadır.

14.45 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Adana Havalimanı hava trafiğine açıktır

14.44 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.

14.40 İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınlayarak İran’ın Türkiye’nin her türlü acil yardım ihtiyacı durumunda hazır olduğunu söyledi.

14.25 Azerbaycan’dan 400 kişilik arama kurtarma ekibi, Türkiye’deki afet bölgesine doğru yola çıktı

14.16 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic’in depreme ilişkin yaptığı ortak yazılı açıklamada, sahadaki ilk müdahale ekiplerini desteklemek için 10 ekibin hızla seferber edildiği bildirildi.

14.15 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin eşi First Lady Olena Zelenska, Emine Erdoğan’a hitaben mesaj paylaşarak “Emine Erdoğan, yanınızdayız ve mümkün olan her şekilde yardıma hazırız” dedi.

14.12 İstanbullular depremde yaralananlar için kan vermeye koştu

14.00 AK Parti’li Elitaş: TBMM Genel Kurul çalışmalarına 1 hafta ara veriyoruz

13.51 Malatya’da çöken otelde, 11’i voleybolcu, 4’ü ampute futbolcu olmak üzere 15 sporcu enkaz altında kaldı.

13.50 Ukrayna Dışişleri Bakanı: Büyük bir kurtarma ekibi göndermeye hazırız

13.47 AFAD meydana gelen son depremin merkez üssünün Kahramanmaraş Elbistan oluğunu açıkladı

13.44 Kandilli: Kahramanmaraş Gözpınar-Ekinözü’nde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

13.42 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremin etkilediği Diyarbakır’da incelemelerde bulunuyor.

BÖLGEDE ŞİDDETLİ BİR DEPREM DAHA

13.36 Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin’de hissedilen ve artçı olduğu değerlendirilen yeni bir deprem daha meydana geldi.

13.34 Meclis’te Kızılay yetkililerince saat 13.30 itibari ile kan kampanyası başlatıldı.

13.30 Dünya Sağlık örgütü Genel Direktörü Tedros Adhonam Ghebreyesus, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki depremle ilgili DSÖ’ye bağlı acil durum ekiplerinin aktif hale getirildiğini belirtti.

13.28 İskenderun Limanı’nda kısmi hasar meydana geldi

13.27 Aile Bakanlığı: Acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla 10 ilimizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza ilk etapta 250.000.000 TL nakdi yardım aktarılmıştır.

13.24 Turkish Cargo, deprem bölgesine yardımları ücretsiz taşıyacak

13.23 HSK: Deprem bölgesinde gerekirse yargısal faaliyetlere ara verilebilir

13.13 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), depremden zarar gören akaryakıt istasyonlarının otomasyon sistemlerine ilişkin mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini 30 gün süre ile ertelediğini bildirdi.

13.08 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anki tespitlerimize göre 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır. Enkaz altından kurtulan kişi sayısı 2 bin 470’i bulmuştur.

13.06 Gaziantep ve Kahramanmaraş Havalimanları sivil uçuşlara kapatıldı

13.04 Suriye Sağlık Bakanlığı, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 326’ya yükseldiğini duyurdu. Yaralı sayısı ise 1042 olarak güncellendi.

12.54 AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti.

12.53 Spor Toto 1. Lig ekibi Yeni Malatyaspor, kaleci Ahmet Eyüp Türkaslan’ın deprem sonrası enkaz altında kaldığını ve henüz kendisinden haber alınamadığı açıkladı.

12.52 Kızılay’dan depremzedeler için kan bağışı çağrısı

12.35 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana, Osmaniye ve Kilis belediye başkanları ile telefonda görüşerek deprem sonrası ve arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

12.32 Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depremle ilgili yaptığı açıklamada, taziyelerini ileterek, “Ermenistan yardım sağlamaya hazır” dedi.

12.30 Gaziantep ve Kahramanmaraş havalimanları sivil uçuşlara kapatıldı

12.09 Milli Eğitim Bakanı Özer: Okullarımızda şu an itibarıyla herhangi bir problem yok.

12.07 Rusya: Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibi göndermeye hazırız

12.03 Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili yanlış ve çarpıtılmış paylaşım yapanlara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

12.00 Kahramanmaraş’ta en az 300 bina yıkıldı, ekipler aralıksız çalışıyor

11.55 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hükümeti arama kurtarma çalışmalarına destek vermeye hazır olduğunun söyledi.

11.54 Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından “hava yardım koridoru” oluşturuldu.

11.52 Bakan Koca: 81 ilimizden yeterli sayıda ekibimiz afet bölgelerinde görev başında olup, arama-kurtarma ve sağlık hizmeti çalışmalarına devam ediyor. Hava ve kara ambulanslarımız da bölgede hizmette. Şu an koordinasyonu deprem felaketinden etkilenen illerimizden Hatay’dan yürütüyoruz.

11.50 Bakan Akar: Silahlı Kuvvetler olarak hasar ve zayiat belirlemeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef 3 şehidimiz, yaralılarımız var. Birliklerimizde tekrar yoklamaları alıyoruz.

11.48 Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor”

11.48 Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü: Hükümlü ve tutuklulardan yaralanan yok

11.47 Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: “Ülkemizde yapılacak tüm ulusal spor organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur.”

11.39 İngiltere yardıma hazır, Polonya yardım ve destek gönderiyor

11.39 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderirken, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan ayrı açıklamada Türkiye’ye yardım için 2 uçağın hazırda bekletildiği duyuruldu.

11.37 Tayvan yönetimi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından depremzedelere 200 bin dolarlık yardım sağlanacağını duyurdu.

11.35 Cumhurbaşkanı Erdoğan, depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığı’nda.

11.31 YÖK, depremden etkilenen 10 ilde yükseköğretim kurumlarında ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime ara verildiğini bildirdi.

11.27 Vali Yerlikaya, deprem yardım ekibinin yola çıktığını duyurdu

11.22 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz.”

11.20 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaparak Fransa’nın acil yardıma hazır olduğunu duyurdu. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise İngiltere’nin yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

11.19 Avrupa Parlamentosu Başkanı: Avrupa bu sıkıntılı anda Türkiye ve Suriye halkının yanında

11.17 Türk Telekom, deprem bölgesinde iletişim ihtiyacına yönelik bilgilendirme açıklaması yaptı. Alınan tedbirleri ve bölgedeki depremzedelerin iletişim ihtiyacında faydalanabilecekleri hizmetlerini duyuran şirket, bölgedeki kullanıcılarına ücretsiz konuşma ve internet yüklediğini duyurdu.

11.08 Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’ye yardıma hazır olduklarını ve 2 adet IL-76 yardım uçağını arama kurtarma birimleriyle göndermeye hazır olduklarını duyurdu.

10.48 MHP, deprem bölgesine milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderiyor.

10.46 MSB: Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası bölgedeki afetzede vatandaşlarımıza yardım için Millî Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından görevlendirilen sağlık personeli, 2 adet Askerî Ambulans uçağımız ile Ankara’dan bölgeye hareket etti.

10.45 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Çavuşoğlu ile temas halinde olduğunu belirterek, “Bu korkunç depremin ardından müttefik Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz” dedi.

10.43 Kahramanmaraş’taki depremin ardından hentbol liglerindeki müsabakalar ertelendi.

10.41 Kars AFAD ve UMKE ekipleri deprem bölgesine hareket etti

10.38 Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla başlangıçta 370 kişiden oluşan yardım ekibi gönderileceğini duyurdu.

10.35 Rize’den deprem bölgelerine yardım yola çıktı

10.25 İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’de bu sabah erken saatlerde 10 ilde etkili olan 7.4’lük depremle ilgili açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ulaşacağını ve Avrupa Birliği ortak yardımlarını yönlendireceğini belirtti.

10.23 Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri: Hollanda ve Romanya’dan ekipler yola çıktı

10.22 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Okullarımızın tatil edilmesi hususu var. Milli Eğitim Bakanımızla da Cumhurbaşkanımızla da hemen görüştük. 10 ilimizle alakalı hasarın etkinlik düzeyine göre de okullarımızın tatil süresini belirliyor olacağız. Onu da bugün ya da yarın en geç açıklamış oluruz. Bir hafta tüm okullarımız bu 10 ilimizde tatil ama sonrasıyla alakalı bunu değerlendireceğiz.

10.16 İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma (İNDAK) ekibi 38 kişiyle deprem bölgesine hareket etti.

10.14 Eskişehir DAK depremin vurduğu Adana için yola çıktı

10.10 Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler için Türkiye’ye başsağlığı dileklerini iletti.

10.09 Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Türkiye’de bu sabah erken saatlerde 10 ilde etkili olan 7.4’lük depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

10.03 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Hatay’da 4 vefatımız var. 7 yaralımız var. ve 200 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 20 kaybımız var. 200 yaralımız ve 83 yıkılan bina var. Adıyaman’da 13 kaybımız var. 22 yaralımız var. Diyarbakır’da 14 kaybımız var. Urfa’da 18 kaybımız var. Antep’te 80 kaybımız var. Kilis’te 8 kaybımız var. Adana’da 10 kaybımız var. Malatya’da 47 kaybımız var. Toplam itibariyle 284 can kaybımız var.

10.00 İstanbul’dan deprem bölgesine askerler de gönderildi

09.58 Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, 7,4’lük depremin yaşandığı Kahramanmaraş bölgesine ambulans ve UMKE ekiplerinin gönderildiğini sosyal medya hesabından açıkladı.

09.57 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kahramanmaraş deprem bölgesine hareket etti.

09.52 Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mektubu gönderdi.

09.48 Van’da 90 AFAD personeli deprem bölgesine gönderildi

09.44 Bahçelievler Belediyesi, deprem bölgesine 40 kişilik arama kurtarma ekibi sevk ediyor

09.43 Hatay’ın İskenderun ilçesinde aralarında devlet hastanesinin bir bölümünün de olduğu 20’nin üzerinde bina yıkıldı.

09.41 Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayınladı.

09.40 Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan 8 katlı binanın enkazından 1’i engelli 3 kişi daha sağ kurtarıldı. Arama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

09.38 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye’de bu sabah erken saatlerde 10 ilde etkili olan 7.4’lük depremle ilgili açıklama yaparak ABD’nin her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

09.37 Suriye Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Suriye’nin Halep, Hama ve Lazkiye şehirlerinde de hissedilen 7.4 büyüklüğündeki depremde en az 237 kişinin hayatını kaybettiği, 639 kişinin yaralandığı belirtildi.

09.35 BTK: Bölgedeki vatandaşlarımızın acil iletişim ihtiyaçları için hatlarına ücretsiz konuşma, SMS ve internet tanımlamaları yapılmıştır

09.33 EGM: Deprem sonrasında, sosyal medya platformları üzerinden yardım çağrısında bulunan vatandaşlarımızın adres bilgileri ivedilikle tespit edilerek ilgili birimlerle koordinasyon kuruluyor. Ayrıca provokatif paylaşımda bulunduğu değerlendirilen 13 hesap yöneticisi tespit edildi.

09.31 Antalya’dan deprem bölgesine 452 personel sevk edildi

Sabah saat 4.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı 10 kentte hissedildi. Şanlıurfa’da göçük altında kalanları kurtarma çalışmaları sürüyor.

09.27 İçişleri Bakanlığı: Depremin ilk anından itibaren Bakanlığımız ve AFAD yetkililerinin olduğu iletişim grubu, sosyal medyada yardım çağrısı içeriklerini, kurumlara yazılan direkt mesajlar da dahil olmak üzere titizlikle toplayıp hızla ilgili bölgedeki arama kurtarma ekiplerine bildirmektedir.

09.23 BOTAŞ: Kilis ili doğal gaz hattı etkilenmiş ancak hattın içerisindeki gazdan beslenmeye devam etmektedir. Bölgedeki doğal gaz dağıtım şirketleri ile gerekli koordinasyon kurularak, hastane, fırın vb kritik tesislere CNG ve LNG tedarik edilmesi sureti ile gaz arzı sağlanmaya devam edilecektir.

09.22 BOTAŞ: Kahramanmaraş – Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar neticesinde Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı, Islahiye, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine doğal gaz akışı durdurulmuştur.

09.20 Kilis Valiliği: 07.15 itibarıyla 49 ihbar alınmıştır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır.

09.15 İstanbul’daki hastanelerde deprem yaralıları için hazırlıklar tamamlandı

09.11 Zonguldak, Bartın ve Karabük’ten ekipler deprem bölgesine hareket etti

09.06 Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su: 7 binamız yıkılmış vaziyette. Bunların 7’si de il merkezinde. 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda, 79 vatandaşımız yaralı. Hastanelere intikal etmiş durumda. 12 vatandaşımız canlı olarak enkazlardan kurtardık. Şu anda 7 noktada AFAD ekiplerimiz, UMKE, emniyet, arama kurtarma ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor09.06 Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su: 7 binamız yıkılmış vaziyette. Bunların 7’si de il merkezinde. 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda, 79 vatandaşımız yaralı. Hastanelere intikal etmiş durumda. 12 vatandaşımız canlı olarak enkazlardan kurtardık. Şu anda 7 noktada AFAD ekiplerimiz, UMKE, emniyet, arama kurtarma ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor

09.05 Azerbaycan’dan 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplerin çalışmalarına katkı vermek üzere deprem bölgesine intikal etmektedir.

09.03 AFAD’dan yapılan açıklamada, “Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi merkezli 7.4 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla, bölgede; 6’nın üzerinde 3, 5’in üzerinde 14, 4’ün üzerinde 34 olmak üzere toplam 66 artçı sarsıntı meydana gelmiştir.” denildi.

09.00 Düzce’den deprem bölgesine sağlık ekipleri yola çıktı

Sabah saat 4.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı 10 kentte hissedildi. Gaziantep’te deprem anı bir marketin güvenlik kamerasına böyle yansıdı.

08.48 Kandilli: Deprem 17 Ağustos 1999 depreminden sonra en büyük deprem, artçıları 1 yıl sürecek

08.40 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan deprem sonrası Twitter’dan bir taziye mesajı paylaştı. Emine Erdoğan, ‘Deprem haberleriyle yüreğimize ateş düştü. Ülkemize, milletimize geçmiş olsun. Devletimizin ilgili tüm birimleri teyakkuzda. Bu felaketi inşallah en az hasarla atlatmayı temenni ediyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum.’ ifadelerini kullandı.

08.36 AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar: “Şimdiye kadar 50 artçı sarsıntı meydan geldi.”

08.30 AFAD ekipleri, ilçe belediyeleri ve çeşitli yardım kuruluşlarına bağlı ekipler depremin vurduğu illere gitmek üzere toplandı

08.24 Tunceli’den Adıyaman’a ekipler sevk edildi

08.14 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye ve Şanlıurfa valileri ile telefonda görüşerek deprem sonrası durum ve arama kurtarma faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

08.13 Kızılay Başkanı Dr. Kınık: Tüm Türkiye’yi gün ışır ışımaz kan vermeye davet ediyorum

08.11 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı: Kahramanmaraş’taki deprem nedeniyle GSM operatörleri kapasite artırarak kapanan telefon hatlarını açacak ve internet hizmeti sağlayacak.

08.03 Muş Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğünden 20 personel deprem bölgesine sevk edildi.

Sabah saat 4.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı sarstı. Hatay’da deprem sonrası havalimanı pisti yıkıldı.

07.59 Gaziantep Valisi Davut Gül: “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu.”

07.58 İstanbul’dan deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri gidiyor

07.52 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Deprem bölgesinde evlerine giremeyen vatandaşlarımız, müftülükler ve din görevlileri rehberliğinde uygun camilerde diledikleri kadar kalabilirler.

07.51 7.4 şiddetindeki depremin ardından Türk Hava Yolları (THY) deprem bölgesine ek seferler düzenleyecek.

07.45 AFAD’dan yapılan açıklamada; saat 07.40 itibarıyla depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 42 artçı deprem meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır” denildi.

07.34 Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun: “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi.”

07:31 AFAD: Vatandaşlarımızın sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda kasıtlı ya da kasıtsız olarak paylaşılan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmî kaynakları takip etmeleri büyük önem arz etmektedir.

07.30 Osmaniye’de 34 binanın yıkıldığı bildirildi. Bu binalardan 2’sinin kent merkezinde bulunan 2 bloklu Metin Tamer Sitesi’ndeki 10’ar katlı olduğu belirtildi. İlk belirlemelere göre kent genelinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği, enkazda arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

07.29 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Enkaz altındaki vatandaşlarımızın kurtarılması için tüm birimlerimiz seferberlik halinde. Tüm vatandaşlarımızın yetkili birimlerin açıklamalarına göre hareket etmesi çok önemlidir.

07:24: İletişim Başkanlığı Tüm GSM operatörleri kapasite arttırarak kapanan telefon hatları açılmıştır.

07.23: MSB: Bu sabah meydana gelen depremlerde Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Hatay, Kilis, Osmaniye illerinde bulunan birliklerimiz etkilenmiştir

07.22: Şanlıurfa Valisi Ayhan; 18 can kaybımız, 77 yaralı var, 19 bina yıkıldı

07.19: AFAD: Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 32 artçı deprem meydana gelmiştir.

07.15 itibarıyla 49 ihbar alınmıştır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır.

07.12: TBMM Başkanı Şentop, “Milletimize geçmiş olsun. Devletimiz bütün kurumlarıyla teyakkuz halindedir ve vatandaşlarının yanındadır.” dedi.

07:10 İletişim Başkanlığı: Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem dolayısıyla bölge halkının mağdur olmaması için tüm GSM operatörleri kapasite arttırarak kapanan telefon hatlarını açacak ve internet hizmeti sağlayacaktır.

07.05: Diyarbakır Valisi, 6 kişinin hayatını kaybetiğini ve 12 kişinin enkazdan çıkarıldığını belirtti

07.02: Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

06.50: Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: Depremde şu an 15 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı.

06.36: Malatya Valisi Hulusi Şahin: İlk belirlemelere göre 130 bina yıkıldı. 100’ü aşkın yaralı var, 3 kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

06:15 Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan; 18 binamız yıkılmış vaziyette. Maalesef bazı binalarımızda vatandaşlarımız var müdahale ediyoruz. İl merkezi ve Bilecik ilçemizde ölen vatandaşlarımız var. Köylerimizde genel anlamda olumsuzluk yok.

06.15: Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, “Deprem bölgesine kan sevkiyatı yapıyoruz. Ulusal kan stoklarımız mevcut, ilave ihtiyaçlar için vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN YENİ AÇIKLAMA

06.00: Bakan Soylu son gelişmeleri aktardı: “Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem oldu. 7.4 yıkım ortaya koyan bir depremdir. Bütün valilerimiz görevlerinin başında. Türkiye’nin birçok noktasından arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. Kahramanmaraş’a ben gideceğim, Osmaniye’ye Gençlik ve Spor Bakanımız gidecek, Malatya’ya ise Kültür ve Turizm Bakanımız gidecek. Birkaç önemli duyurumuz var. Bazı yerlerde Trafik sıkışıklığı söz konusu. Ambulanslara yol açabilmek için vatandaşlarımız araçlarını çalıştırmamalıdır. Cep telefonları konusunda tüm Türkiye’de vatandaşlarımızdan tek bir isteğimiz var; cep telefonlarını kullanmamalarıdır.

Dezenformasyon, yanlış bilgi, kirli bilgi belki de ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir. Dezenformasyonlar hem yanıltıcı hem de milletimizi üzen bir noktaya getirir. Bazı valilerimizi bölgelere kaydırdık. Şu anda kargo uçaklarımız hazır. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. İletişim Başkanlığı buradan gün boyunca vatandaşımızı bilgilendirecek ve yönlendirici anonslar gerçekleştirecektir. Özellikle yanıltıcı veya bir yere odaklanıcı mesajlar vermekten ziyade ilk işimiz arama-kurtarmadır. Bunu bütün televizyonlara, radyolara ve internet sitelerine yönlendirmek istiyorum.

Yaklaşık şu ana kadar 6.6 en büyüğü olan 22 artçı deprem oldu. Hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi, mümkün olduğunda dışarıda olunması işin esasıdır. Fuat Oktay da buradalar, görev dağılımı yaptık.”

Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğünde deprem; 5 bölge sallandı, çok sayıda il etkilendi
05.48: Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, kentte 34 binanın yıkıldığını, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

05.40: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından çalışmaları AFAD Koordinasyon Merkezinde koordine ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA

05.35: Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlgili tüm birimlerimiz AFAD koordinasyonunda teyakkuz halindedir. Depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle sevk edilmiştir. İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Valiliklerimiz ve diğer tüm kurumlarımız çalışmalarına hızla başlamıştır.

05.25: Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “7-8 vilayetimizde ciddi hasar var. Artçıları da güçlü ve şiddetli olacaktır. Binalara eşya almak için girmesinler. Yapmamız gereken şey hasar olan binaları terk etmek. Çok büyük bir yıkım var. Mobil tırlar, aşevleri, ekiplerimiz bölgeye intikal halinde.” açıklamasında bulundu.

05.22: Elazığ Valisi Ömer Toraman, “Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.4 şiddetindeki depremi Elazığ’da da hissettik. Şu an itibariyle olumsuz bir ihbar almadık. Taramalarımız devam ediyor. Çok geçmiş olsun” dedi.

BAKAN SOYLU: BÜTÜN BİRİMLERİMİZ TEYAKKUZ HALİNDE

05.21: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, “Saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık’ta bir fay üzerinde deprem meydana geldi. Büyüklüğü 7.4. Şu anda bütün arkadaşlarımız valilerimizle depremin etkilerini değerlendirmeye çalışıyoruz. Arama kurtarma ekiplerimizi seferber ettik. Bütün birimlerimiz şu anda teyakkuz halinde. Depremin etkilerinin hangi vilayetlerde olduğunu bir şekilde, son gelen artçının da 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade ettiler. Gaziantep Nurdağı çevresinden. İlk bilgiler. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Allah yardımcımız olsun..” açıklamasında bulundu.

05.14: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık’ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u arayarak bilgi aldı.

05.10: Depreminde ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, ‘Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar ifade etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek seviyede alarmı verdik.’ dedi.

ELAZIĞ VALİSİNDE AÇIKLAMA

Elazığ Valisi Ömer Toraman, “Kıymetli hemşehrilerim, Şu ana kadar ilimizde herhangi bir yıkım ihbarı almadık. Sükunetle hareket edelim. Trafikte yoğunluk oluşturmayalım. Çok geçmiş olsun” dedi.