GündemSpor

Son dakika: David Beckham ve Türk kulübü aynı projede!

 TFF 1.Lig ekiplerinden Altınordu, ABD’de düzenlenen programa katılarak oyuncu satışının sinyallerini verdi. Türk futbolunun oyuncu yetiştirme merkezlerinden olan Altınordu yönünü ABD’ye çevirdi. Altınordu Antrenör Akademisi (ANTAK) Direktörü Doç. Dr. Sabri Kaya, Türk futbol kulüplerinin Amerikan Futbol pazarını keşfetmesi gerektiğini belirterek, ABD’de düzenlenen “Yapay Zeka’nın Spor Pazarlamasında Kullanımı Kongresi”nden detaylar paylaştı.

Altınordu, TFF 1. Lig'de son 2 maçta puan alamadı - Altınordu Haberleri - Spor

 

Yapay zekanın hayatın her alanında olduğu gibi sporun, özel olarak da futbolun pazarlanması konusunda önemli bir yeri olacağını aktaran Kaya, “Bizim için iyi bir deneyim oldu. Yine ABD temasları sırasında Los Angeles Galaxy Futbol Kulübü ile de akademi seviyesinde temas sağladık. Onların hem oyuncu yetiştirilmesi hem de antrenörlerin yeterliliklerin arttırılması konusunda ne gibi eğitimler yaptıklarını yerinde gördüm.” açıklamalarında bulundu. Sabri Kaya, David Beckham, Thierry Henry, Zlatan İbrahimovic gibi yıldız isimlerin ABD’deki Major League Soccer’ın (MLS) tanıtımına büyük katkı sağladığını, MLS yönetiminin artık gelecek vaat eden genç oyuncuları yetiştirmeye ve kadrolarına katmaya başladığının bilgisini verdi.

Altınordu'nun yıldızları parlamadan söndü - Son Dakika Spor Haberleri

 

“Bu topraklarda yetişen genç oyuncular için yeni bir pazar açıldı”

“Altınordu Kulübü olarak sadece yerele oyuncu yetiştirmiyoruz. Hedefimiz Avrupa’nın en büyük 5 ligine oyuncu yetiştirmekti artık bundan sonra ABD’yi de gündemimize almalıyız. Altınordu temelinde bakarsak ‘Bu topraklarda yetişen genç oyuncular için yeni bir pazar açıldı’ diyebiliriz. Altınordu gibi futbolcu yetiştirici kimliğine sahip futbol yapılanmasına sahip kulüplerin, bu pazarlara daha da rahat ulaşacaklarına inanıyorum. Türk futbol kulüplerinin hedefi artık futbol oynanan her yer olmalıdır. Nasıl ki Güney Amerika’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Amerika’ya oyuncular gidiyorsa, Türkiye’den de Avrupa’ya ve Amerikan Ligi’ne oyuncular göndermeliyiz.” şeklinde konuştu.

Beckham ve Türk kulübü aynı projede buluşuyor