GündemPolitika

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Scholz ve Putin ile kritik temasları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderleriyle küresel olayları tartışmaya devam ediyor. Erdoğan bu kapsamda en son Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinde, Almanya’nın Türkiye – Yunanistan ilişkilerinde tarafsız konumuna dönmesini beklediklerini söyledi.

Gümrük birliğine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz’a Türkiye – AB diyaloğu, Gümrük Birliği yenileme müzakereleri ve üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi için Almanya Başbakanı Scholz ile yakın diyaloğa özel önem verdiğini söyledi.

Başkan Erdoğan, Scholz ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. İki lider arasındaki telefon görüşmesinde Rusya – Ukrayna savaşındaki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hububat taşımacılığına ilişkin İstanbul anlaşmasının uygulanmasına ilişkin sorunların çözümü için tüm taraflarla birlikte gerekli girişimleri sürdürdüklerini söyledi.

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da çözüm odaklı iş birliği kuracaklarından emin olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizini yapıcı bir yaklaşımla çözmeleri halinde bu yönde atılacak adımları teşvik edeceklerini söyledi. müzakerelere dönelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Valday Tartışma Kulübü’nün toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Putin’e Türkiye ve kendisi hakkında yaptığı samimi açıklamalar için teşekkür etti.