Gündem

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, Ford Otosan ihracatın yüzde 25’ini gerçekleştirerek 12 bin 500 kişiye istihdam sağladığı belirtildi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuşma yaptı. Ford Otosan satın alma sözleşmesine şahit olunacağını söyleyen Erdoğan, Ford Otosan Türkiye’de 12 bin 500 kişiye istihdam sağladığını vurguladı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Bu topraklarda üretim yapan istihdam sağlayan ülkemizin gücüne inanan yatırımcılara sahip çıkmaya devam ediyoruz. Devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı tavrının örneğidir. Ford Otosan ihracatın yüzde 25’ini gerçekleştirerek 12 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Ülkemizin kalkınmasında kritik rol oynuyor.

Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek. İhraç edilen araçlarla Türkiye’nin liderliği perçinlenecek. 1 tonluk ticari araç üretimi gerçekleştirilecek. Sadece dizel ve benzinli araçlar değil, elektrikli araçlar ile batarya üretimi yapılacak. 130 bin batarya kapasitesi sağlanacak.

Ford Otosan ihracatını 13 milyon dolara çıkaracak. Avrupa pazarında satılması üzerine alım taahhüdü veriliyor. Ford Otosan’ı tebrik ediyorum. Yerli ve uluslararası şirketlere her gün yenisi ekleniyor. Hayata geçirdiğimiz reformlarla yerli yabancı ayrımını ortadan kaldırarak cazip bir ortam oluşturduk. Firmalarımıza her türlü teşviki sağladık. İş forumlarında yeni ortaklıkların kurulmasına vesile olduk.

Firmalarımızın meseleleriyle bizzat ilgilendik. Meyvesini savunma sanayinden, ihracata ve turizme kadar her alanda aldık. Salgından dolayı düşmüş olsa da turist sayımız her yıl rekor kırıyor. İhracat yaptığımız ülke sayısı günden güne artıyor. Ülkemizdeki kapsamlı teşvik sistemiyle dünyanın her yerinden yatırımlar için cazip hale geliyor.

136 tanesi motorlu kara taşıtları sektöründe imalat gösteren yerli ve uluslararası firmalardır. Birçok ülke ekonomik daralma yaşarken, Türk ekonomisi toparlanmayı başarılı sürdürüyor. Çin’in ardından G20’de en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk. En başında imalat sanayimiz yer alıyor. Yüzde 10,5’luk büyüme kaydetti. Sanayi üretimi artan ülkeler arasında yer aldık.. 337 bin ilave istihdam oluşturdu.

Yatırımın, Türk mühendislerine elektrikli araçlar ve batarya konusunda ciddi kabiliyetler kazandıracağına inanıyorum. Geçen yıl 5 kıtada 180 ülkeye 900 binin üzerinde taşıtın ihracını yaptık. (Ford Otosan) Sahip olduğu ihracat kapasitesiyle bu yatırım, cari dengemize çok ciddi katkı sağlayacaktır. Türkiye’yi dünyanın önemli batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlıyız. Bir taraftan bu yatırımları teşvik ederken diğer taraftan yerli markamızı geliştirerek ülkemizde rekabetçi bir iklim oluşturmak istiyoruz.