GündemManşetPolitika

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1 Milyon Suriyeli açıklaması geldi!

Suriye’deki İdlib Briket Evleri Açılış Töreni’ne videolu mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika kritik açıklamalar geldi. Mart ayında Suriyeliler için yaptığı ‘Göndermeyeceğiz’ açıklamasıyla dikkatleri çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defa sayı vererek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mart ayında yaptığı açıklamalarda, “Ana muhalefet, ‘Biz seçimi kazandığımızda mültecileri ülkelerine göndereceğiz’ diyor. Biz göndermeyeceğiz. Ensarın ne olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından gelen tepkilere yönelik olarak Erdoğan Nisan ayında “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” demişti. Bugün yaptığı açıklamalarda ise “Güvenli bölgelere 500 bin Suriyeli dönüş yaptı. 1 milyon Suriyeli kardeşimizin dönüşünü sağlayacak bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

1 MİLYON SURİYELİ GERİ DÖNECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya yönelik açıklamaları şöyle oldu:

“Şimdi de 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni projenin hazırlığı içindeyiz. Azez-Cerablus-El Bab-Tel Abyad ve Resulayn ile 13 bölgedeki proje geniş kapsamlı. Konuttan hastaneye kadar, tarımdan sanayiye kadar tüm ekonomik altyapı projenin içinde yer alacak. Suriye’nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız.”