Gündemİzmir Haberleri

Son dakika! Benzine zam yolda! İzmir’de benzinin litresi kaç lira?

Alınan son dakika bilgisine göre petrol fiyatlarındaki hareketlilikten dolayı benzin fiyatlarına zam geldi. Sektör yetililerinin açıklamalarına göre benzine 16 kuruş zam bekleniyor. Peki zam İzmir'i nasıl etkileyecek? İzmir'de zam sonrası benzinin litre fiyatı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Petrol fiyatlarındaki hareketlilikten dolayı sektör yetkililerinden alınan son dakika bilgisine göre benzine zam gelmesi bekleniyor. Peki zammın ardından İzmir’de benzinin litresi ne kadar olacak? İşte detaylar..

16 KURUŞ ZAM
Petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle Türkiye’de akaryakıt fiyatları sürekli bir değişime uğruyor. Uluslararası piyasalarda brent petrolün varilinin 25 dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla benzine zam göründü. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, benzinin litre fiyatına 16 kuruş zam bekleniyor.

İZMİR’DE BENZİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLACAK?
Zammın ardından İstanbul’da ortalama 5,08 TL’den satılan benzinin litresi 5,24 TL’ye yükselecek. Benzinin litresi İzmir’de 5,19 TL’den 5,35 TL’ye, Ankara’da ise 5,18 TL’den 5,34 TL’ye çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.