Gündem

Son dakika… Bakan Koca’dan Türkiye’deki koronavirüs son vaka sayısı açıklaması!

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 17 Mart 2020 tarihli koronavirüs vaka sayısını açıkladı. Türkiye'de koronavirüsten ilk ölüm gerçekleşti.

Son dakika haberi…  Türkiye’deki koronavirüs vakası için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan son dakika açıklaması. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 89 yaşındaki erkek bir hasta hayatını kaybetti. Bakan Koca, bugün 51 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bununla birlikte toplam vaka sayısı 98’e yükseldi.

Bakan Koca, ”Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez hastamı kaybettim” dedi.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANALR;

Olayın Çin’de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile ilişkileri olan Türkiye’nin kendini yalıtması imkan dışıydı.

Bilim Kurulu’muzun verdiği bilgileri pek çok kez ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok daha altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve kronik hastalığı olan kişilerdir. Vücudu zayıf yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır.

Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim.

Koronavirüsle mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındadır. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.

Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi riskler içeren bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır.

Umre ve Avrupa ülkelerinden dönüş yapanlar kontrolden geçirildi ve geçiriliyor. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevrelerini incelemeden geçiriyoruz.

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur.

Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum.