Gündem

Son dakika! Bakan Koca’dan Bilim Kurulu toplantısının ardından flaş açıklamalar!

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu Bakan Koca, ''Vaka sayıları bir süredir yükselişte, son 1,5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık.'' dedi.

Son dakika! Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 65 yaş üstüne yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceğine ilişkin de konuştu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar;

Vaka sayıları bir süredir yükselişte, son 1,5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık.

Yeni hasta sayılarının binin üzerine çıkmasından sonra günlük test sayımız dün 82 bin oldu. Bu sayı birkaç gün içinde 100 binin üzerine çıkacak. Dün ağır hasta sayımız 686’ya ulaştı. Kronik hastalığı olanlar ve büyüklerimizden oluşuyor. En üzücü sonuçları bu gruplarda görüyorum.

Türkiye’nin salgınla mücadelesine başarısızlık etiketi yapıştırmaya çalışan varsa ya salgının ne anlama geldiğini bilmiyor ya da bildiği kadarını da siyaseten unutmayı tercih ediyor.

İlaç tedariğinde herhangi bir sıkıntımız yoktur. Antiviral ilacın yerli üretimine 4 firma tarafından başlanmıştır.

Evde tedavide yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Hekimlerimiz, ‘Teletıp’ denilen sistem sayesinde hastalarıyla doğrudan görüşme yapacak.

YOĞUN BAKIM YATAĞI DOLULUK ORANI YÜZDE 64,8

Kovid 19 ve diğer tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51,3, yoğun bakım yatağı doluluk yüzde 64,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,7.

HES UYGULAMASINA YENİ ÖZELLİK

Bakanlığımız HES adlı mobil uygulama geliştirmişti. Bu uygulamaya riskli alan özelliğini kazandırdık. Ay sonuna kadar tüm yurtta hizmete girecek.

Toplu mekanlarda karekod uygulamasıyla size bilgi verecek.

İZMİR’DE SON 3 GÜNDE 6.17’YE İNDİ

Pnömoni sayılarını açıkladı;

– Konya’da geçen ay %27.06 olan oran son hafta %12.51’e son 3 gün %10.42’ye kadar düştü. Özellikle ilaç kullanımı bayramdan bu yana artış gösterdiği için.

– İzmir’de geçen ay %13 olan oran son hafta 7.78’e son 3 gün 6.17’ye indi. İstanbul’da son hafta %4.28’e son 3 gün %3.67’ye kadar düşmüş oldu.

– 12.1 olan oran son hafta 5.61’e son 3 gün ise 4.57’ye kadar düşmüş oldu.

65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA GELECEK Mİ?

65 yaş üzeri olan büyüklerimiz için bu çok gündeme getirilen, yer yer istismar da edilen, biz gerçekten büyüklerimizi bu virüse karşı korumak için 65 yaşla ilgili kısıtlama getirdik. 65 yaş virüsü bulaştırır diye değil, virüs bulaşırsa daha büyük risk olduğu için büyüklerimizi korumak istedik. Şu anda 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlama yok, özel anlamda il bazında riskli bulunan illerde il kurulları tarafından bu kararlar alınabilir. Sadece bir ili söyleyeyim. Dün konuştuğumuz bir ilin, hastanede yatan hastaların yüzde 42’si 65 yaşın üzerindeydi. Yani ilin yüzde 6 toplam 65 üzeri oranı. Hasta olanlar yüzde 40’ın üzerinde. Bu il için bir önlem almanız gerekmez mi? Bunu büyüklerimizi korumak için aldığımızı bilin. 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlamanın olmadığını, bunun illere bırakıldığını, 20’ye yakın ilimizde alındığını biliyorsunuz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME

Daha önceki toplantılarımızda bu konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ile çalışma olduğunu söylemiştim. Özellikle Kovidli hastalarla ilgili poliklinik, servis ve ilgili branş veya branş dışı sağlık çalışanları, hekimler olmak üzere ek ödemenin 1 Ağustos’tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödeneceğini buradan söylemek istiyorum. Ayrıca Kovidli hasta grubuyla daha çok uğraşmayan hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımızla ilgili Ocak ayı esas alınarak ayrıca düzenleme yapılarak ek ödeme planlanıyor. Aile hekimlerimizle ilgili olarak da gerçekten bu dönemde bütün hekim arkadaşlarımız gibi yoğun, özverili çalıştıklarını biliyoruz. Kovidli hastaların semptom takibi için sürekli devrede olmuş oldular. 1 Ağustos itibarıyla aile hekimleriyle ilgili olarak bir ek ödeme olacağını söylemek istiyorum. Bunun özellikle, sağlık çalışanlarımızın eforunun, gayretinin, özverisinin parayla ölçülemeyecek kadar çok çok önemli olduğunu iyi biliyoruz. İmkanlar ölçüsünde gayret ve çaba içinde çözüm getirildiğini bilsinler. İmkanlar ölçüsünde bu fedakarlığın karşılığını vermek noktasında gayret içerisinde olduğumuzu bilsinler. Bu noktadaki gayretlerinden ötürü de sayın Maliye Bakanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum.