GündemManşet

Son dakika: Bakan Koca’dan 18 yaş üstünün aşılanması hakkında önemli açıklama!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika önemli açıklamalarda bulundu. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nde açıklamada bulunan Bakan Koca, Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklendiğini ifade etti. Bakan Koca ayrıca 18 yaş üstü vatandaşların da yaz dönemi boyunca aşılanmasını istediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamaların satır başları:

İstanbul’dan Trakya’ya olan hareketlilik artışı da bugünkü gündemimizdeydi. Vatandaşlarımızın oldukça uyum gösterdiklerini izledik. Aşılama programına uyum da ele aldığımız konular arasındaydı.

Aşı tedarikindeki iyileştirmelerle daha hızlı bir aşılama programı yürüteceğiz. Sputnik aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklenmektedir.

Sevindirici haber şu ki vaka sayıları neredeyse yarı yarıya düşmüş durumda. Edirne’de yatak doluluk oranımız yüzde 52, yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66…

Edirne aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden. Tekirdağ’da son dönemde vaka düşüş oranımız yüzde 40. Yatak doluluk oranımız yüzde 60. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 74.

Çanakkale’de  vaka düşüş oranı Edirne gibi yüzde 50. Kırklareli’nde vaka düşüş oranımız yüzde 35. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 58. Edirne ilimizde sağlık altyapımız gayet güçlü. Yapımı devam eden 200 yatak hastanemizi 2023 yılının ilk aylarında tamamlayacağız. Tekirdağ ilimizde şehir hastanemizi sunmuştuk. Devlet hastanemizin ihalesini yaptık, inşaatına başlıyoruz.

Edirne, Tekirdağ, Çanakkale ve Kırklareli illerimizde ihtiyaç olan birçok sağlık desteğimizin planlama çalışmaları devam etmektedir. Bugün bize iletilen talepleri de kısa sürede tamamlamaya çalışacağız. Bu sıkıntılı dönemde milletçe büyük bir fedakarlık örneği gösteriyoruz. Mücadele birlikte kazanılacaktır.

Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı gençlerimizi de aşılamak istiyoruz.