Gündem

Son Dakika Açıklaması Yapıldı: Kurban Bayramında Tedbir Uygulanacak

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı hakkında değerlendirmelerde bulunarak bunun gündemde olmadığını ancak bulaşı azaltacak ve bayramdan sonraki 10-12 günde vaka sayılarının artmasını engelleyecek tedbirler uygulanabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan corona virüsü salgını ve Kurban Bayramına sokağa çıkma yasağı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sema Turan açıklamalarında sokağa çıkma yasağının şu an için Bilim Kurulu gündeminde olmadığını belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNDEMDE DEĞİL

Konu ile ilgili olarak Sema Turan açıklamalarının devamında Ramazan Bayramında gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra vaka sayılarında azalma olduğunu bunun önemli bir sonuç olduğunu vurguladı. Ayrıca açıklamalarında Kurban Bayramında alınacak olan her önlemin 10 gün sonra gerçekleşecek değişikliklerin daha az olmasına, daha az sayıda hastanın ortaya çıkışına neden olacağını belirten Sema Turan şu değerlendirmelerde bulundu:

KURBAN BAYRAMI İÇİN ÖNLEM

“Sokağa çıkma yasağı şu an için Bilim Kurulu gündeminde yok. Ancak Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında azalma oldu. Bu önemli bir sonuçtu bizim için. Çünkü her türlü aktivitenin ardından 10-14 gün içerisinde sayısal patlamaları yaşamak mümkün. Bu nedenle Kurban Bayramı’nda alacağımız her önlem 10 gün sonra gerçekleşecek değişikliklerin daha az olmasına, daha az sayıda hastanın ortaya çıkışına neden olur. Bu da tabii ki olumlu bir etki, bu tamamen halkımızın elinde. Halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak. Burada dünyada söylenen maske, mesafe ve el hijyeni kuralı çok önemli bir kural. Bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Bu kurallardan şu aşamada vazgeçmek de mümkün değil”

“KURBAN BAYRAMI ÇOK ÖNEMLİ”

Sema Turan açıklamalarında Kurban Bayramında Türk halkından kurallara uymasını istedi ve “Çünkü Eylül-Ekim ayları bizim korktuğumuz aylar. Hemen ardından sürecin hızlanmasına neden olabileceği endişesi içerisindeyim. O yüzden Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilecek tüm önlemlere uyum, hasta sayıların artmasına engel olur. Ve Eylül-Ekim ayındaki riskli olan döneme de daha az sayıda hastayla girmiş oluruz. O yüzden Kurban Bayramı çok önemli” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler