Gündem

Son dakika… 65 yaş üstü ve 20 yaş altına flaş karar: Yasak kalktı!

Son dakika haberine göre, İstanbul’da flaş bir karar alındı. Normalleşme adımları kapsamında İstanbul’da 65 yaş üstü ve 20 yaş altına uygulanan toplu taşıma yasağı kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan şehirlerde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için uygulanan toplu taşıma araçlarını kullanma yasağı kalkmış oldu. Öte yandan çok yüksek riskli kırmızı illerde ise bu yasak devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede şu ifadelere yer vermişti:

“Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.”

YASAK KALKTI

15 Ocak 2021’den itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altına toplu taşıma yasağı gelmişti. Bu yasak normalleşme adımları kapsamında kaldırıldı.

İSTANBUL’DA HANGİ YASAKLAR KALKTI?

Kademeli normalleşme kapsamında 15 günde bir açıklanacak haritada 1 Mart’taki verilere göre yüksek risk grubunda yer alan İstanbul’da, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sadece pazar günü uygulanacak, cafe ve restoranlar 07.00 ile 19.00 arasında müşteri kabul edebilecek, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler katılımcı sayısında 50’yi geçmeyecek ve 1 saatle sınırlı olmak şartıyla yapılacak.