Gündem

Somali’deki Türk firmasına saldırı! Ölü sayısı yükseldi

Somali’de yol yapan Türk firmasına ait şantiyeye intihar saldırısı düzenlendi. Motosikletli saldırgan tarafından düzenlenen saldırı sonucunda Türk vatandaşı hayatını kaybederken, 3 vatandaşımız da yaralandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Somali’de yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 2’ye yükseldi. Yaralanan 3’ü Türk 14 kişinin tedavisine Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Hastanemizde devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Somali’de, Türk askeri üssüne 15 kilometre uzaklıktaki yol yapım çalışması yapmakta olan bir Türk firmasına ait şantiyeye motosikletli bir saldırgan tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sebebiyle 2 Türk vatandaşının da aralarında bulunduğu 4 kişi hayatını kaybederken 3 vatandaşımız da yaralandı. Saldırı sonrası Türk askeri üssünde ve personelde herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Somali’de bu sabah düzenlenen terör saldırısında, aralarında 1’i Türk vatandaşı 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek, Türk şirketi çalışanlarını hedef alan saldırının şiddetle kınandığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olayda yaralanan 4 vatandaşımızın sağlık durumu yakından takip edilmektedir. Mogadişu-Afgoye yolunun inşaatını üstlenen ve Somali’nin kalkınmasına ve refahına katkıda bulunan bir Türk şirketi çalışanlarını hedef alan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, yaralananlara acil şifa diliyor, dost ve kardeş Somali hükümeti ile Somali halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA: SAYI YÜKSELDİ

Bakan Koca, Somali’de yol çalışması yapan Türk firmanın şantiyesine bombalı araçla düzenlenen saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, “Somali’de yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 2’ye yükseldi. Yaralanan 3’ü Türk 14 kişinin tedavisine Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Hastanemizde devam ediyoruz. Yaralı vatandaşlarımızın hayati tehlikesi bulunmuyor. Saldırıyı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.